Дома Здравје Малите деца имаат поблаги симптоми на омикрон отколку делта

Малите деца имаат поблаги симптоми на омикрон отколку делта

223
0

Кај многу мали деца, омикронската варијанта на коронавирусот предизвикува помалку тешка болест од варијантата делта, според новото американско истражување.

Истражувачите прегледале податоци за скоро 80.000 американски деца под 5-годишна возраст кои првпат биле инфицирани со коронавирус, вклучително и 7.201 инфицирани кон крајот на декември или почетокот на јануари кога омикрон предизвикал повеќе од 90 проценти од случаите.

Откако ги разгледале другите фактори на ризик, вклучувајќи ги здравствените состојби и социоекономските фактори, истражувачите откриле дека децата инфицирани за време на бранот земен со омикрон имаат 29 отсто помал ризик од посета на собата за итни случаи, 67 отсто помал ризик од хоспитализација, 68 отсто помал ризик од им треба интензивна нега и 71 процент помал ризик од потребата за машини за дишење во споредба со децата заразени со делта.

Сепак, „поради зголемената преносливост на омикрон, вкупниот број на посети во итни случаи, хоспитализации, интензивна нега и употреба на механички респиратори кај деца може да биде сè уште поголем“ со омикрон отколку со делта, според извештајот објавен на medRxiv пред научната преглед.

Необјавените податоци покажуваат дека „децата под 5-годишна возраст имале највисока стапка на инфекција со омикрон“ во споредба со постарите деца и возрасните во сите возрасни групи, рече тој.

Претходна објаваДокажано е дека овие намирници НИКОГАШ не треба да се мешаат
Следна објаваКафето може да ги намали симптомите на низок крвен притисок

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име