Дома Your Chef Макало со праз…Многу едноставно и многу вкусно македонско традиционално јадење…

Макало со праз…Многу едноставно и многу вкусно македонско традиционално јадење…

2644
0

Макало со праз… Многу едноставно и многу вкусно македонско традиционално јадење…

Праз: блага храна која силно ги штити срцето, простатата и дебелото црево

Состојки:
10 или повеќе црвени сушени пиперки (лути или благи по вкус)
2 страка праз
1-2 лажички сол
50 мл. масло
3-4 лажици вода каде што се варени пиперките

Постапка:
1 . Варете ги пиперките додека убаво да омекнат

2 . Празот ситно исечкајте го и измешајте го со сол и истолчете го во толчник додека празот малку омекне и испушти малку вода.

3 . Додадете ги пиперките исецкани.

4 . Додадете ја водата во која се варени пиперките и прелијте се со врело масло

5 . Промешајте, вкусете за сол и оставете да крчка неолку минути.

6 . Добар апетит

Послужување:
Одлична комбинација е со парче бело сирење, неколку маслинки и топол домашен леб… На здравје

Претходна објаваБогатство на здравјето од семките од лимон? Колку можете да јадете и какви придобивки носат тие?
Следна објаваКолку газирани пијалаци можат да пијат децата на ден? Ќе се изненадите

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име