Дома Живот Мажите и жените открија кои се најголемите виновници за раскинувањето

Мажите и жените открија кои се најголемите виновници за раскинувањето

375
0

Токсични пријателства, недостаток на интимност, здодевност – дали овие работи можат да бидат виновници за крајот на врската? Одговорот е да, но во зависност од вашиот пол, според истражувањето на IllicitEncounters.

Истражувањето било спроведено на 2.000 луѓе поделени во две групи – мажи и жени, а биле прашани кои се најголемите причини за прекин на нивната врска.

И додека се согласуваат за некои работи, како на пример дека им треба љубов и доверба за врска, други причини се сосема различни.

Многу жени изјавиле дека најголемата причина за раскинувањето е тоа што „мажот повеќе го сака спортот од нив“, додека кај мажите „измислувањето килограми“ е на врвот на листата.

За просечниот човек кој не е склон кон изневерување, главните „прекинувачи“ на врските се недостатокот на доверба или знаењето дека имате различни вредности.

Други причини наведени од жените беа:

„Спортот му е поважен од мене“, „Не е во состојба интимно да ме задоволи / себичен е“, „Опседнат е со компјутер и игри“, „Не сака да помага во домашните работи / мрзеливост“, „Постојано дружење со општеството“, „недостаток“ доверба“, „Не поминуваме време заедно“.

Како некои од другите причини навеле дека мажот не се грижел за себе (бил запоставен) или дека почнале да замислуваат нов маж до нив.

Еве што рекоа мажите:

„Измислување килограми“, „Не и е грижа за сексот“, „Секогаш има забелешка“, „Има токсични пријатели“, „Никогаш не се забавуваме“, „Ми треба нов почеток“.

Меѓу другото го споменаа и немањето страст, занимањето со работата, како и тоа што им е здодевно и поинтересно со општеството.

Иако овие работи не треба да се гледаат како знаци дека врската е осудена на пропаст, тоа не значи дека треба да ги игнорираме – тие откриваат кои работи можете да ги направите за да ја направите вашата врска подобра од било кога.

Доколку забележите дека и вие имате проблем со некоја од наведените ставки, ви предлагаме да се занимавате со тоа како ќе ги решите. Сепак, недостатокот на забава, страст и доверба се работи што може да се поправат сè додека сте спремни да вложите труд.

Претходна објаваПодгответе крцкави плескавици од леќа со сос од јогурт
Следна објаваОвие четири јадења се најнездрави во светот, особено за оние над 50 години!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име