Дома World destinations Мадрид, градот во кој сонцето никогаш не заоѓа

Мадрид, градот во кој сонцето никогаш не заоѓа

214
0

Мадрид, градот во кој сонцето никогаш не заоѓа

Главниот град на Шпанија се наоѓа во централниот дел на земјата. На север е заштитен со планините Сиера де Гуадаррама, а јужниот дел припаѓа на долината на реката Тахо. Освен Мадрид, во тој регион се и градовите Леганес, Хетафе, Фуанлабрада и други.

Историја
Денес има малку докази за животот во Мадрид пред да потпадне под муслиманска власт. За време на Римската империја, таа се сметала за важна населба. Без разлика, нема многу остатоци од тој период, а се што е сочувано се наоѓа во музеите во градот. Во 9 век, на Пиринејскиот Полуостров пристигнале бројни муслимански племиња. Тогаш денешниот главен град на Шпанија се претвора во важен бастион во одбраната од христијанските напади.

По многу години, Мадрид стана сезонски главен град на тогашните кастилски кралеви. Енрике III ја претвора градската тврдина во кралска палата на почетокот на 15 век. Тогаш бил основан Кралскиот двор во Мадрид, а во 1562 година кралот Филип одлучил дека Мадрид ќе биде негово место на живеење. Пред тоа, Толедо се сметаше за главно место и главен град. По тој повод, кралот рекол „Сонцето никогаш не заоѓа во Мадрид“, што се вели дека е моментот кога Мадрид стана постојан главен град. Се разбира, ова беше решено поради изобилството на вода и шуми во областа, како и близината на манастирот Ел Ескоријал. Според официјалните податоци, Мадрид станал главен град во 1606 година.

Развој на градот
Звучи неверојатно, но Мадрид се развиваше без проблеми и тешкотии во текот на 17 и 18 век. Развојот беше забавен од Големата граѓанска војна, но потоа индустрискиот развој помогна да се одржи без проблем. Во текот на 20 век, Шпанија беше обележана со диктатура која не го заобиколи Мадрид. Сосема е неверојатно дека тоа многу придонесе за развојот на градот. Авторитетот, моќта и богатството беа во Мадрид. Кога исчезна диктаторскиот режим, Мадрид се отвори кон светот и стана светска метропола и модерен град.

Бисер на Барселона кој потсетува на морските бранови

Знаменитости
Не е лесно да се препорача што прво да се посети. Најпосетувани места се музејот

Прадо, Кралската палата, главниот градски плоштад Пуерта дел Сол, стариот дел на градот

Плаза Мајор, египетскиот храм Templo de Debod и други. Споменатите атракции ќе ги видите во речиси секој прирачник. За љубителите на фудбалот, легендарниот Сантијаго Бернабеу е задолжителен. Можете да го посетите Мадрид во секое време од годината, така што има добри шанси да гледате дури и натпревар. Ако не е Реал Мадрид, тогаш тука е Атлетико Мадрид.

Покрај безброј познати знаменитости, уживаме да откриваме локации кои се уште не се комерцијализирани. Затоа силно ви препорачуваме да ги посетите следните места.

Внук на Бути
Секое патување носи можност да пробате различни кујни, а нема ништо подобро од полнење гориво во најстариот ресторан во светот. Гинисовата книга на рекорди го прогласи Собрино де Ботин за најстар ресторан во светот. Отворен е во 1725 година, а дизајниран е така што гостите сами си носат месо и состојки, а потоа ги готват на лице место. По смртта на сопственикот, ресторанот го презел неговиот внук и го носи неговото име. Имено, собрино на шпански значи внук. Местото е доказ за историјата, преживеа се, но никогаш не престана да готви. Денес има четири ката, сите украсени во шпански стил.

Специјалитет на ресторанот е свиња стара две до шест недели, подготвена целина во печки од тули. Ернест Хемингвеј го привлече вниманието на овој ресторан спомнувајќи го во книгата „Сонцето повторно изгрева“. А се вели дека таму како млад работел познатиот сликар Франциско Гоја.

Reverte Coma – форензички музеј
Љубителите на криминалните серии и форензиката ќе уживаат во посета на овој музеј. Од друга страна, не е за оние со слабо срце. Се наоѓа во склоп на Медицинскиот факултет. Содржи околу 1.500 предмети, како што се деформирани черепи, скелети на луѓе од различна возраст и направи за мачење. Еден од тие уреди беше користен во случајот со најголемиот сериски убиец во Мадрид, попознат како Џарабо. Намерата на музејот не е да ги заплашува посетителите, туку да им служи на учениците за учење, како и на другите луѓе заинтересирани за форензика и разни историски случаи. Музејот го добил името по професорот кој ја започнал првата лабораторија во Шпанија во 1980 година. Тој бил обучен од специјалисти на ФБИ, а тоа знаење помогнало да се решат најтешките случаи во земјата.

Претходна објава5 знаци дека вашата врска е вистинската
Следна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА ЧЕТВРТОК 2 МАРТ! Овните незадоволни од својата позиција на работа, Водолиите немаат време за љубов, а еве кој ќе има трошоци

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име