Дома Здравје Магична билка која треба да ја имате во вашиот дом

Магична билка која треба да ја имате во вашиот дом

483
0

Помага при менструални грчеви, а ефикасна и за лекување на акни

Во античка Грција се користел како зачин, но и како лековито растение. Неговиот вкус одлично оди со јадења од месо, компири или риба, но и како додаток кој ароматизира вина, ликери, ракии, масла. Незаменлив е во медитеранската кујна, а често се користи за декорација на просторот.

Кај нас позната и како мајчина душица, таа е една од најпопуларните и најраспространетите ароматични билки.

Истражувањата велат дека мајчината душица, а особено нејзиното масло, има силно антиоксидативно дејство. Во групата на растенија кои се најсилни антиоксиданси (со висока концентрација на антиоксиданси, спаѓаат оригано, жалфија, мајчина душица, каранфилче и цимет. Во случајот со мајчина душица, овој статус се должи на високите концентрации на флавоноиди и полифенолни киселини. Маслото од мајчина душица содржи тимол и карвакрол, кои покрај антиоксидансите имаат и антимикробни својства, а студиите го потврдија присуството на некои флавоноиди кои ги нема кај другите растенија.

Дејството на мајчина душица е и антиревматско, антисептично и афродизијачко. Ефикасно е и како антипаразитски, инсектицид, природен конзерванс.

Може да помогне и при кашлање и чистење на белите дробови
Во народната медицина се користи за лекување на анемија, грчеви, тешки настинки и трески, запек, лош здив и мамурлак. Помага и при тешки менструални грчеви. Има смирувачко дејство на желудникот и како додаток во исхраната и како природен препарат за воспоставување подобра функција на цревата. Може да го користат и деца, со совет на лекар. Токму во овие случаи делува добро како антипаразитски. Може да помогне и при кашлање и чистење на белите дробови.

Локално, може да се користи за дезинфекција на рани и воспалителни процеси на кожата како што се чиреви. Ефикасно е и за изгореници. Во форма на облога помага при исчашувања, хематоми и модринки, како и за ревматизам. Интересно е и тоа што може да ја ублажи забоболката.

Смирувачки ефект врз кожата
Тинктурата од мајчина душица е ефикасна за лекување на акни и поткожни мозолчиња. Исто така, има благотворно дејство на кожата склона кон алергии и иритации. Може да добиете уште подобар ефект ако додадете малку мед во обвивката од чајот од мајчина душица.

Чајот од мајчина душица има докажано смирувачко дејство. Особено е добро што нема да ве заспие, туку ќе ве опушти. Ако сте вознемирени, вознемирени, имате несоница или страдате од главоболки, чајот од мајчина душица е одлична идеја. Во случај на настинка, но и како превентива за болно и воспалено грло, со него исплакнете ја устата неколку пати додека гаргарате.

Претходна објава6 можни причини зошто вашите нокти пожолтуваат
Следна објаваОтечени лимфни јазли на вратот?Што ги предизвикува

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име