Дома Здравје Луѓето со оваа крвна група живеат најдолго!

Луѓето со оваа крвна група живеат најдолго!

835
0

Докажана отпорност на рак, дијабетес и ментални болести
Причината зошто оваа крвна група е подобра е затоа што и недостасуваат молекули кои можат да предизвикаат згрутчување на крвта.

Некои крвни групи се посилни, поотпорни, а некои помалку отпорни. Затоа, луѓето со поотпорна крвна група имаат поотпорен организам, а луѓето со „послаба“ крвна група имаат послаб организам.

На пример, луѓето со крвна група А се помалку отпорни на маларија. Значи, крвната група А е „послаба“ од другите. Долгорочните истражувања покажаа дека крвната група „нулта“ е посилна од останатите.


Докажано е дека луѓето со крвна група 0 имаат намален ризик од кардиоваскуларни заболувања (мозочен и срцев удар), дека имаат помалку проблеми со меморијата од другите крвни групи и дека поретко страдаат од рак на желудникот и панкреасот.

Поради овие добри страни 0 крвна група, луѓето кои ја имаат живеат најдолго. Причината зошто крвната група 0 е подобра е затоа што и недостасуваат молекули кои можат да предизвикаат згрутчување на крвта. Срцевите и мозочните удари се предизвикани од згрутчување на крвта.

Она што е добро за срцето е добро и за мозокот, така што факторите на ризик за кардиоваскуларни болести се исто така фактори на ризик за ментална болест. Познато е дека холестеролот и дијабетесот предизвикуваат кардиоваскуларни болестиповрзани исто така се отпорни од деменција и Алцхајмерова болест.

Претходна објаваПилешка бајадера, вкусна и мека
Следна објаваНаправете мелем за раце од природни состојки кои ќе ја омекнат кожата

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име