Дома Health Луѓето со оваа крвна група живеат најдолго

Луѓето со оваа крвна група живеат најдолго

525
0

Луѓето со оваа крвна група живеат најдолго

Знаеме дека крвната група влијае на целокупното здравје, секоја од нив има свои карактеристики и слабости, но една е веројатно најотпорна на болести.

Токму затоа крвната група 0 се смета за најдолговечна. Имено, докажано е дека луѓето со крвна група 0 имаат помал ризик да заболат од кардиоваскуларни болести како што се мозочен и срцев удар, како и дека имаат помала веројатност да заболат од одредени видови на рак, како што се ракот на панкреасот и желудникот. рак .


Една од досега откриените причини зошто крвната група 0 е најздрава е тоа што крвта од оваа група содржи помалку молекули кои можат да предизвикаат згрутчување на крвта, и срцеви и мозочни удари предизвикани од згрутчување на крвта.

Отпорот на најопасните болести значи поголема шанса за долг живот.

„Изгледа интуитивно очигледно дека избегнувањето на болеста е дел од стратегијата за долг живот. Но, постои силна догма дека кај стогодишниците целата корист доаѓа од гените против стареење“, рече Стјуарт Ким , професор на Катедрата за биологија и генетика на Универзитетот Стенфорд, за магазинот Тајм , презентирајќи ги резултатите од истражувањето на неговиот тим од неколку години.

Во потрага по тајната на долговечноста, тие ги испитале гените на 800 стогодишници и 5.400 деведесетгодишници и откриле дека варијациите во четири гени се многу важни за брзината на стареењето: CDKN2B, кој игра важна улога во клеточната делба, ABO , кој се однесува на типот на крвната група и АПОЕ, кој влијае на склоноста на организмот да добие Алцхајмерова болест и SH2B3, кој го продолжува животот на луѓето и винските муви.

Како што објаснија, утврдиле дека одредени варијации на гените почесто се јавуваат кај луѓе кои живеат до стотина, а кога станува збор за крвната група – таа била нулта.

Претходна објаваДодека таа чисти, тој одмара: 6 причини зошто мажите имаат многу полесен живот од жените
Следна објаваВКУСНО И ФИНО: ПЕЧЕНИ КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име