Дома Здравје Луѓето кои живеат најдолго ова го пијат секој ден!

Луѓето кои живеат најдолго ова го пијат секој ден!

582
0

Често се смета дека луѓето кои живеат долго имаат посебна формула или таен пијалок познат како „еликсир на младоста“ што им овозможува долг живот и добро здравје. Не постои тајна како да се живее долго, зависи од многу фактори, а некои животни навики можат да бидат директно или индиректно поврзани со здравјето и долговечноста.

Можеби немате навика да живеете над 100 години, но добро е да знаете што практикуваат луѓето што доживуваат длабока старост.

Можеби не сте знаеле, но пиењето чаша чај на ден е една од највкусните, најевтините и најздравите навики. Чајот се смета за еден од најздравите пијалоци во светот, а покрај придобивките за физичкото здравје, чајот е потребен и за мозокот, или когнитивната долговечност. Без оглед на видот на чајот што ви се допаѓа, топла чаша или ладен чај, секоја голтка му прави услуга на вашето тело без воопшто да бидете свесни за тоа.

Различни чаеви од билки нудат различни здравствени придобивки.
На пример, камилицата е поврзана со одржување на стабилно ниво на шеќер во крвта и олеснување на симптомите на ПМС. Зелениот чај е еден од најздравите бидејќи позитивно влијае на стресот, концентрацијата, дијабетисот и крвниот притисок, но и на Алцхајмеровата и Паркинсонова болест.

Покрај традиционалните чаеви кои се добро познати во светот, има и некои помалку познати чаеви кои редовно ги пијат локалното население на прекрасниот грчки остров Икарија. Тие пијат солени чаеви натопени во билки, кои честопати се занемаруваат во другите делови на светот, а овие се најпопуларни меѓу нив.

  1. Планински чај: Планинскиот грчки чај е еден од најчестите видови чај што се консумира не само во Икарија, туку и низ цела Грција. Планинскиот чај е билен чај со неколку варијанти кои главно растат на Медитеранот, а докажано е дека позитивно влијае на когнитивните способности и расположението.
  2. Чај од жалфија: Чајот од жалфија се користи за да помогне при воспаление на грлото и болести на усната шуплина. Чајот од жалфија содржи многу биоактивни состојки кои имаат антиоксидантна активност и се поврзани со заштита од невролошки заболувања, вклучително и деменција.
  3. Чај од оригано: Ориганото се користи како зачин, но и како солен чај кој ќе ви помогне да го смирите стомакот. Бидејќи ориганото има три до дваесет пати поголема антиоксидативна активност на другите проучувани растенија, тоа е одлично за здравјето на мозокот.
  4. Чај од рузмарин: Најновите истражувања покажаа дека редовната употреба на рузмарин може да помогне во заштитата од деменција поради големата количина на антиоксиданти и флавоноиди.
  5. Чај од анасон: Слично на оригано, чајот од анасон може да помогне во стомачни тегови. Бидејќи содржи антиоксиданти и масни киселини, кои помагаат во заштитата на мозокот, асоцира на заштита од деменција доколку се консумира редовно.
Претходна објаваАко го јадете ова пред спиење, нема да можете да спиете!
Следна објаваОва се најчестите митови за маслиновото масло…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име