Дома Здравје Лук на празен стомак – лек и превенција

Лук на празен стомак – лек и превенција

539
0

Лукот е моќен антибиотик и антиоксиданс, па затоа го штити вашиот стомак од инфекции и болести.

Треба да го јадеме пред да почнеме да јадеме нешто друго, за да нема ништо друго во желудникот да ги меша и асимилира хранливите материи во лукот.

Здравствените придобивки од лукот се многубројни. За сите оние кои се жалат на висок крвен притисок, ова е најлесниот и најбезбедниот начин да го држите крвниот притисок под контрола. Најдоброто нешто е што го земате еднаш дневно и нема никакви несакани ефекти како со другите лекови.

Воспалението од секаков вид може да се спречи и излечи со лук. Оние кои страдаат од артритис можат да имаат огромна корист од кромидот.

Лукот штити од габични инфекции, брадавици, бактерии и сите други бактериски инфекции.

Слабиот имунолошки систем е вообичаен денес. Поради падот на имунолошкиот систем често се јавуваат настинки, грип, алергии на носот и посериозни болести. Кога вашиот имунолошки систем е силен, тој е во состојба да ве заштити.

Лукот ви дава сила. Едно чешне лук има 12 мг калиум, 5 мг калциум и 100 сулфурни соединенија.

Лукот е многу корисен за белите дробови. Ќе ви помогне во превенцијата и лекувањето на респираторните органи.

Може дури и да спречи пневмонија, бронхитис, конгестија, кашлица и многу повеќе.

Претходна објаваМафини со пченкарно брашно и јогурт
Следна објаваЧаеви против стрес и анксиозност

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име