Дома Psychological advice Лоши навики кои го зголемуваат чувството на анксиозност

Лоши навики кои го зголемуваат чувството на анксиозност

303
0

Лоши навики кои го зголемуваат чувството на анксиозност

Секој понекогаш има чувство на немир, вознемиреност, грижа, страв, што всушност е нормална, секојдневна емоција. Сепак, анксиозните нарушувања се различни. Тоа е група на пореметувања кои ве прават да не можете да се борите со животните, секојдневните тешкотии и проблеми, така да се каже. анксиозност.

Причините за оваа состојба се различни, но има и некои работи што луѓето ги прават, а кои всушност го зголемуваат ова чувство на анксиозност.

Луѓето кои скијаат имаат помал ризик од развој на анксиозност
  1. Прескокнување оброци

Прескокнувањето на оброците го намалува нивото на шеќер во крвта, што создава чувство на замор, вртоглавица, растреперени раце, а сето тоа може да биде поттик за зголемено чувство на анксиозност.

  1. Недоволен внес на вода

Недоволното внесување вода (2 l на ден) и дехидрацијата сами по себе се стресни за организмот, а секој стрес за телото е потенцијален поттик за анксиозните луѓе. Вода треба да пиете и кога не сте жедни.

  1. Постојана и премногу длабока анализа на нештата и ситуациите

Постојана и премногу длабока анализа на нештата и ситуациите, без преземање конкретни активности за да се добијат одговори. Затоа направете го следново:

Запрашајте се дали или што можете да направите за тој проблем?

Изберете неколку хипотези кои ви звучат најреално и фокусирајте се на нив.

Бидете трпеливи, не можете да ги добиете сите одговори веднаш, а немате капацитет да ги прифатите сите одеднаш.

  1. Физичка активност

Физичката активност е исклучително важна. Долгите прошетки се сметаат за најдобар лек за анксиозност. Ако седиме или легнеме, а анксиозноста се зголемува, тоа го води нашето тело до рефлексот „бори се или бегај“. Ако останеме да седиме или да лежиме, работиме против природниот механизам (кој најчесто сме го предизвикувале нерационално). Затоа би било соодветно во тој момент на нашиот организам да му го дадеме она што е природно предодредено од еволуцијата во вакви ситуации, а тоа е акција, а акцијата е исто така едноставна прошетка.

  1. Кофеин

Премногу кофеин. Најчесто тоа се големи количини на кафе или енергетски пијалоци. Кофеинот може да доведе до зголемување на крвниот притисок, што е придружено со забрзано чукање на срцето, што исто така е еден од симптомите на анксиозност и може да биде поттик за напад на анксиозност.

Претходна објаваТЕЛОТО ПРЕДУПРЕДУВА, НЕ ЧЕКАЈ: Не е во ред со црниот дроб
Следна објаваНемате ацетон дома, но итно треба да го отстраните лакот? Четири трикови кои ќе ви го решат проблемот

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име