Дома Your Chef ЛИЧЕ НА БАКЛАВА, НО НЕ Е Старомодната торта со ореви е полна...

ЛИЧЕ НА БАКЛАВА, НО НЕ Е Старомодната торта со ореви е полна со јаткасти плодови и сочна со додатоци

351
0

ЛИЧЕ НА БАКЛАВА, НО НЕ Е Старомодната торта со ореви е полна со јаткасти плодови и сочна со додатоци

Колачот со ореви со домашни кори се прави со генерации.


Компоненти:

Кори:

500 гр брашно

200 мл ладна вода

2 лажички сода бикарбона

1 прстофат сол

150 мл масло

20 лажици мелени ореви

10 лажици шеќер

Шербет:

500 гр шеќер

1,5 чаши вода

Подготовка:

Се замесува тесто од брашно, ладна вода, сода бикарбона, масло и сол. Поделете на девет еднакви топчиња. Намачкајте со масло кружен плех со дијаметар од 22 см. Расукајте едно топче со сукало за да го направите со големина на плех. Тестото се става во подмачкана тава, се посипува со малку шеќер и мелените ореви. Повторете го процесот со сите други топчиња. На последната кора нема фил, само се попрскува со масло. Пред печење, исечете го оревот на коцки и оставете го да отстои 15 минути. Се пече околу 40 минути во загреана рерна на 200 степени. Прелијте го изладениот шербет кој го направивте од шеќер и вода. Оставете колачот целосно да го впие шербетот пред да го послужите.

Претходна објаваЖивотни трикови на нашите баби кои функционираат и денес
Следна објаваТРЧЕТЕ ВО ТОАЛЕТ ШТОМ ЌЕ ИСПИЕТЕ КАФЕ? ЛЕКАРИТЕ објаснија што тогаш СЕ СЛУЧУВА во телото – може да биде ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име