Дома Здравје Листовите зелка навистина помагаат при отечени и болни гради, користете ги вака

Листовите зелка навистина помагаат при отечени и болни гради, користете ги вака

1572
0

Постојат бројни народни лекови кои се користат уште од античко време, а со кои жените лечеле многу болести. Еден од нив вклучува нанесување на лист од зелка за намалување на болката и отокот, но и против нив.

Облогите од зелка долго време се користат како домашен лек за време на доењето, во ситуации кога има воспаление на градите или болки во грлото. Зелката се покажала и како добар лек против маститис – бактериска инфекција на дојката. Ова воспаление настанува кога млечниот канал е блокиран, што е честа појава за време на доењето.

Маститисот е предизвикан и од бактерии и од поретки лактации или лактации кои не се целосно завршени. Тоа значи дека маститисот може да се појави кога бебето целосно не ги испразни градите. Кога тоа ќе се случи, секое породување станува потешко и поболно. Затоа е потребно што побрзо да се реагира и да се намали болката во градите. Нема сите веднаш да отидат на лекар, а понекогаш дури и не е можно да се направи веднаш – затоа облогите од зелка се добро решение во оваа ситуација, барем за прва помош.

Зелката го намалува воспалението, отокот и болката, а вие ќе можете полесно да го доите вашето бебе. Сепак, важно е да се запамети дека облогите од зелка не треба да се користат подолг временски период. Сепак, штом почувствувате олеснување, престанете да користите облоги од зелка бидејќи во спротивно би можеле да ја прекинете лактацијата.

Се препорачува листот да се остави преку ноќ на градите и оваа постапка да се повторува најмалку една недела, па и повеќе за да се постигнат посакуваните резултати.

Како функционира листот од зелка?
Кога станува збор за воспаление и болка во градите, зелката има антиинфламаторно дејство кога се нанесува директно на кожата. Листовите од овој зеленчук се ефикасни бидејќи апсорбираат течност од жлездите кои се наоѓаат во градите. На тој начин ја намалуваат полнотата на ткивото, што доведува до значително олеснување и намалување на отокот и напнатоста.

Зелката е на самиот врв кога станува збор за ефективноста и витаминскиот состав на овој зеленчук. Затоа се препорачува да се консумира во поголеми количини и во различни форми, како во свежа салата, така и во кисела зелка, а особено во форма на сок.

Како да користите облоги за гради од зелка?
Ако одлучите да го користите овој метод, треба да знаете неколку работи. Не е важно како ги користите облогите од зелка, па затоа обрнете внимание на следново.

Првото нешто што треба да знаете е да купите зелена или бела зелка за преливи, а не црвена.

Друга работа на која треба да обрнете внимание е да користите зелка која не е третирана со пестициди. Сепак, поставете ги влошките на дојката од која цица бебето и со чија површина доаѓа во контакт. Доколку имате можност да купите домашна зелка, ќе знаете дека е безбедна за употреба, како за ваша безбедност, така и за вашето бебе.

Облогите од зелка може да се нанесат кога се на собна температура, а ефектот е уште подобар доколку зелката се чува во фрижидер.

Еве неколку корисни совети и чекори што треба да ги следите кога нанесувате обвивка од зелка:

  1. Кога ќе имате цела главица зелка, прво отстранете ги од почвата површинските листови кои се претежно нечисти. Следно, откинете неколку листови зелка и добро измијте ги и исушете ги. Прилагодете ја количината на вашите потреби и големината на листот на градите. Ако ги третирате двете гради, ќе ви требаат повеќе листови.
  2. Од секој лист извадете го средишниот дел кој е потврд, а ако листот е голем, можете да го исечете на неколку поголеми делови. Така ќе ви биде полесно да ги ставите на градите.
  3. Кога ги ставате листовите на градите, покријте ја целата површина, но не и брадавиците.
  4. Додека ги чувате влошките на градите, би било добро да ги држите или некако да ги прицврстите со помош на градник за да не мрдаат.
  5. Она што е многу важно да се запамети е дека ако ставате облоги за намалување на болката и напнатоста, не држете ги подолго од 20 минути. Ако ги чувате подолго, лактацијата може да престане.
Претходна објаваЗошто дождот има специфичен „мирис“?
Следна објаваПет сосема нормални прашања што луѓето се срамат да ги постават во врска

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име