Дома Здравје Липа – ја смирува напнатоста и го штити срцето

Липа – ја смирува напнатоста и го штити срцето

346
0

Липата била свето дрво кај словенските народи, а ова дрво расте во планинските шуми низ цела Европа, достигнува висина од 25 до 30 метри и цвета во јуни, во некои области до крајот на јули.

Липата треба да се бере веднаш штом ќе почне да цвета, односно кога ќе процветаат две третини од цветовите, бидејќи прерасцветената липа не е лековита.

Треба да се внимава цветот да се бере на суво и убаво време и секако со подготовката.

Цветот на липата е исклучително вреден бидејќи содржи танин, есенцијално масло, хетерозиди, шеќер, восок, манитол, тартарат…

Инаку, липата се смета за најмедоносно дрво, а цветовите најмногу се користат како чај.

Топол пијалок од лимета е ефикасен против потење и грчеви, а се користи и за смирување на болката. Експертите за народната медицина тврдат дека липата спречува треска, грип, настинка и кивање.

Благодарение на неговите ефективни состојки помага на иритираните и оштетени слузници, а особено е делотворен при болки во грлото, ја отстранува болката при мокрење, ги ублажува ефектите од заморот и ја смирува нервната напнатост.

На нервните луѓе склони кон стрес и на луѓето кои патат од несоница им се препорачува секојдневно да пијат чај од липа.

Со оглед на тоа што припаѓа на билните чаеви, секој може да го пие, дури и најмладите. За да се опуштите, не треба само да пиете чај, туку и липата може да се додаде во водата за капење.

Многу жени користат липа за време на менопаузата за да ја намалат нервозата и проблемите со спиењето.

Активен јаглен со висока апсорптивна моќ се произведува од липа дрво, додека масното масло во липата е многу слично на маслиновото масло.

Претходна објаваСмирувачка кашлица…
Следна објаваСо какаото Подобро паметиме…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име