Дома Твој Готвач Лимон бомбици кои не се печат, готови за 15 минути и имаат...

Лимон бомбици кои не се печат, готови за 15 минути и имаат неверојатен вкус

1039
0

Малите колачи обично се најпопуларниот дел од празнувањето, а доколку имате посно мени за прославата, тие одлично ќе се вклопат.
Посните мали колачи се ѕвезди на секоја прослава, а се попопуларната веганска кујна ни дава многу можности да го збогатиме менито.

Доколку се одлучите да направите топчиња со лимон, нема да ви треба многу време за подготовка, како и рерна, миксер, шеќер…


Состојки:

1 шолја кокосово брашно
2 лажици мед
2 лажици кокосово масло
½ чаша ситно сечкани бадеми
сок од еден лимон
прстофат куркума
свежи листови од нане

Подготовка

Во блендер ставете кокосово масло, бадеми и мед и блендирајте една минута. Потоа прелијте со сок од лимон и малку куркума и продолжете со блендирањето додека не добиете хомогена смеса.

Потоа направете топчиња и валкајте ги во кокосово млеко, па оставете ги да отстојат во фрижидер преку ноќ.

Украсете со листови нане пред сервирање.

Претходна објаваОвој хороскопски знак ќе има најмалку СРЕЌА во 2023 година!
Следна објаваОваа храна доаѓа од домашната кујна, достапна е и ефтина, а прави чуда за црниот дроб и срцето, штити од рак, го намалува холестеролот

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име