Дома Health ЛЕЧИ АФТИ, КАНДИДА, КАШЛИЦА! Пијте чај од ова РАСТЕНИЈА секоја вечер ПРЕД...

ЛЕЧИ АФТИ, КАНДИДА, КАШЛИЦА! Пијте чај од ова РАСТЕНИЈА секоја вечер ПРЕД СПИЕЊЕ, ќе бидете позитивно изненадени!

814
0

ЛЕЧИ АФТИ, КАНДИДА, КАШЛИЦА! Пијте чај од ова РАСТЕНИЈА секоја вечер ПРЕД СПИЕЊЕ, ќе бидете позитивно изненадени!

Здравјето е најскапоценото нешто што го имаме. За да не дојдеме во ситуација да имаме посериозни здравствени проблеми, потребно е пред се да се храниме здраво, да се хидрираме и да негуваме здрави животни навики. Сепак, постојат и лекови од природата кои се најсилна превенција, а овојпат зборуваме за мајчината душица и нејзините позитивни ефекти врз организмот.

Мајчина душица и имунитет

Ова растение е исклучително богато со витамин Ц, кој игра важна улога во зајакнувањето на имунитетот. Го поддржува производството на бели крвни зрнца, што е од клучно значење за силен имунолошки систем. Делува и како антиоксиданс, го стимулира производството на колаген, а тоа е корисно и за кожата и за регенерирање на мукозните мембрани и ткивата. За ова придонесуваат фенолните антиоксиданси како што се тимин, лутеин и зеаксантин. Ги елиминираат слободните радикали, опасните нуспроизводи на клеточниот метаболизам кои го уништуваат здравјето на клетките и/или дегенерацијата на нив. На некој начин , мајчина душица на овој начин го зајакнува и имунитетот и ги намалува шансите за рак .


За циркулација

Со оглед на тоа дека е богата со железо, мајчината душица влијае и на производството на црвени крвни зрнца и подобра циркулација. Тоа значи и подобро снабдување на сите органи со кислород, како и со други хранливи материи кои се транспортираат преку крвотокот.


Мајчина душица за здравјето на срцето

Се смета дека мајчината душица може да го намали нивото на лошиот холестерол и да помогне во намалувањето на високиот крвен притисок. Видот на мајчина душица што расте во Пакистан и Авганистан се покажал особено корисен на ова поле. Во секој случај, не е лоша идеја да вклучите било каков вид на ова растение во вашата дневна рутина, без разлика дали шолјата кафе ќе ја замените со чај од мајчина душица или посегнувате по него како зачин наместо сол.

Афти во устата

Познато е дека афтите се прилично незгодна појава која го спречува нормалното консумирање храна, а се јавуваат поради различни причини – некои поради пад на имунитетот, некои поради физички повреди и инфекции. Мајчината душица има антибактериско и лековито дејство и помага брзо да зараснат и исчезнуваат рани.

Смирувачка мајчина душица

Дали сте еден од оние кои секојдневно се борат со стресот? Кој не е! Едноставно некои од нас полесно, а некои повеќе. Тоа всушност зависи од тоа како ги доживуваме стресните ситуации и тоа пак влијае на нашето расположение. Стресот е исклучително опасен бидејќи влијае на здравјето во целина и е една од причините за пад на имунитетот. Мајчината душица е богата со витамин Б6, за кој се покажа дека има корисен ефект врз невротрансмитерите поврзани со хормоните на стрес. Со други зборови, ако редовно пиете чај од мајчина душица, вашата способност да се справите во стресни ситуации ќе биде на ниво. Одличен е за смирување и подобрување на расположението, а за таа цел особено е добар неговата состојка карвакрол.

Габични инфекции

Оваа билка се покажала како моќна против неколку видови габични инфекции, вклучувајќи кандида, криптокок и аспергилус, како и разни видови мувла. За внатрешна употреба, чајот од мајчина душица е закон, додека за надворешна борба со габите попогодно е маслото.

Мајчина душица за стомакот

Болките и грчевите во стомакот се проблем кој најчесто го третираме со нане. Па, треба да знаете дека мајчина душица е растение од истиот род и навистина може да помогне при болки во стомакот благодарение на своите антиспазмодични својства. На ист начин, може да ви помогне во тоа колку имате менструални грчеви .

Генерално е добар за сите гастроинтестинални проблеми. Ќе ве ослободи од болка и мачнина и ќе ги ублажи гасовите и надуеноста. Бидејќи делува како антибиотик, ќе го регулира вишокот на лоши бактерии во цревата, ќе ја промовира нормалната функција на цревата, ќе ја ублажи дијареата. Тогаш кога имате стомачен вирус , чајот од мајчина душица е она што ви треба, но може да биде и многу корисен ако случајно сте се труеле со храна. Уште повеќе, ако ја зачините храната со неа, можеби ќе можете да го спречите тоа да се случи!

Претходна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА ПЕТОК 19 МАЈ! Вагите немаат среќа во ЉУБОВТА, ИМУНИТЕТОТ на Стрелецот паѓа, а еве кој има проблеми со ПАРИТЕ
Следна објаваПогледнете ја илустрацијата и кажете што прво забележувате. Дали тоа беше машко лице или женско тело?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име