Дома Здравје Леукемија: Симптоми кои не треба да се игнорираат

Леукемија: Симптоми кои не треба да се игнорираат

6295
0

Леукемијата е една од најчестите малигни заболувања која се јавува кај децата и тинејџерите. Како и многу видови на рак и леукемија, тој е асимптоматски во почетните фази. Но, бидејќи крвта тече низ телото, овој рак брзо се шири.

Постојат неколку видови на леукемија и тоа акутна леукемија која се лекува со комбинации на хемотерапија, потоа хронична лимфоцитна леукемија која се јавува кај постари лица, акутна миелобластна леукемија и акутна лимфобластна леукемија.

Симптоми на леукемија

Анемијата е состојба во која на вашата крв и недостасуваат доволно здрави црвени крвни зрнца за пренесување на кислород низ телото. Како резултат на тоа, вашите клетки може да почнат да гладуваат. Симптомите на анемија вклучуваат замор, бледа кожа и чувство на флукс.

Леукемијата исто така може да предизвика лесно крварење. Ако откриете дека дури и најмалата испакнатина ве остава модринки, ова може да биде предупредувачки знак.

Леукемијата, исто така, може да предизвика крв во урината или столицата и да ја зголеми фреквенцијата на крварење од носот или да направи вашите непца да крварат кога јадете или ги четкате забите.

Леукемијата ве прави подложни на инфекции. Предизвикува почесто болно грло или бронхијална пневмонија, вклучувајќи висока температура, главоболка, рани во устата или осип на кожата.

Кога се предизвикани од леукемија, отечените лимфни јазли обично се јавуваат во грлото, пазувите или во препоните.

Иако леукемијата не го напаѓа директно вашиот дигестивен систем, поврзаните клетки на ракот произведуваат супстанции за кои е познато дека го менуваат начинот на кој телото ја метаболизира храната. Ако наеднаш сте изгубиле тежина или сте изгубиле многу килограми, време е да го посетите вашиот лекар.

Се појавуваат потешкотии со дишењето, лицето лесно останува без здив, а обидот да се пресели од едната до другата страна на собата може да предизвика проблем.

Зголемена слезина може да предизвика непријатност или остра болка во случај на леукемија. Бидејќи слезината се наоѓа во горниот лев дел на абдоминалната празнина, болката се појавува и таму.

Претходна објаваКога и зошто очите на бебињата ја менуваат бојата
Следна објаваКои пијалоци најмногу ви користат кога ги пиете наутро

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име