Дома Живот Лесни начини за чистење и избелување на забите

Лесни начини за чистење и избелување на забите

242
0

Совршената насмевка се смета за еден од најатрактивните адути што човекот може да ги има. Пушењето, прекумерното конзумирање на кофеин и нередовниот преглед на забите може да ги оштетат вашите заби.
Секој сака да има чисти и бели заби, а посетите на стоматолог претежно се скапи. Но, во кујната има и работи кои ќе бидат исто толку ефикасни и ќе ви насликаат светла насмевка. Нашите навидум безопасни навики можат да предизвикаат проблеми како што е жолта плака на забите.

Ако сакате да ги намалите посетите на стоматолог, ви предлагаме список на природни лекови што можете да ги користите за да се ослободите од пожолтените заби и да имате поубава и посветла насмевка.


Сода


Иако е позната како универзално средство за чистење, мали количини сода бикарбона ќе ги обелат забите. Сода треба да се стави на четка за заби како паста, а потоа да се прават движења идентични како миење на забите. Сода бикарбона може да се користи како природен пилинг и често се користи во многу лекови. Измешајте лажичка сода бикарбона со малку сол и едноставно натопете влажна четка за заби во смесата и измијте ги забите како и обично.

Целер

Целерот претежно содржи вода и има многу малку боја во својот состав. Џвакањето на целерот распаѓа талогот што се акумулира на забите. Целерот исто така може да го исчисти просторот помеѓу забите, што ги отстранува остатоците од храна и бактериите.

Кора од портокал


Откако ќе јадете портокал, истријте ги забите со неговата кора. Тоа е еден од најлесните начини за чистење на забната глеѓ. Кората ќе ги избели забите, ќе помогне да се спречат дамки и да се бори против бактериите. Откако ќе ги измиете забите, исплакнете ги со малку вода.

Јаболков оцет


За бели заби, потребно е да ја исплакнете устата со јаболков оцет или едноставно да ја исплакнете четка за заби, а потоа да ги миете забите. Резултатите ќе бидат подобри од очекуваните. Ова не е баш највкусниот лек, но стопроцентно е природно и ги чисти забите без да предизвика штета. Ќе ви требаат две лажици оцет, една лажица сол, малку вода. Комбинирајте ги состојките, истријте, исплакнете и повторувајте ја постапката на неколку дена за максимален ефект.

Витаминска паста за заби


Направете паста за заби што спречува жолтата плака од овошје и зеленчук кои содржат витамин Ц. Измешајте домати, јагоди и портокали и ставете паста за заби. Нанесете на забите. Почекајте пет до шест минути и исплакнете. Ова ќе помогне да се ослободите од бактериите во устата и да го освежите здивот.

Претходна објаваКои се лошите страни на високата интелигенција?
Следна објаваКако изгледа животот во најстуденото населено место во светот?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име