Дома Психолошки совети Лесна терапија против депресија

Лесна терапија против депресија

666
0

Одличен начин да се ослободите од сезонската депресија, која најчесто се јавува во текот на есента и зимата, може да биде фототерапија – светлосна терапија. Користи вештачка светлина, пациентот седи во близина на уред кој емитира светлина слична на природна, според кој дел од денот.

Докажано е дека на овој начин може да ја ублажи депресијата, нарушувањата на спиењето и да го намали внесот на антидепресиви и лекови за несоница. Може да биде голема помош и за трудниците и доилките со слични проблеми, кои не треба да користат лекови.

Покрај сезонската депресија, светлосната терапија се покажа како одлична во ублажување на различни состојби како што се хронична депресија, опсесивно компулсивни нарушувања, лошо расположение, разни нарушувања на спиењето и помага да се прилагодат на луѓето кои менуваат смени.

Лајт кутијата покажа голем успех и кај пациенти со Паркинсонова болест, деменција, нарушена концентрација и хиперактивност. Фототерапијата може да се користи и за лекување на кожни заболувања како што е псоријазата, но потоа се користи специјална ламба која ослободува филтрирани УВ зраци за да спречи оштетување на видот и кожата.

Повеќето депресивни луѓе потешко реагираат на светли и ведри денови отколку кога е темно, бидејќи светлината и сонцето ги поздравуваат „празни батерии“ затоа што не се доволно физички активни, вели д-р Каспер од Медицинскиот факултет во Виена. Меѓутоа, со светлосна кутија е поинаку.

Во амбулантата за есенска и зимска депресија, на тој факултет, секоја година околу 200 лица подлежат на светлосна терапија. Д-р Каспер тврди дека ова е една од најевтините и најефикасните терапии, бидејќи на пациентите делува во есенските денови, додека тие се уште имаат сила и волја да се спротивстават на меланхолијата, па зимата ја дочекуваат повесело.

Исто така, добрите социјални контакти и хармонични партнерства позитивно влијаат на психичката состојба, бидејќи партнерот делува како извор на светлина. Кога некој од која било причина ќе го загуби партнерот и ќе се повлече во темна и топла соба, тоа е најлошата комбинација за менталната состојба на мажот, заклучува Каспер.

Претходна објаваПет чекори до здраво срце
Следна објаваНавики кои го саботираат вашето здравје

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име