Дома Health Лек за црниот дроб: Дали навистина помагаат сурутката и јаболков оцет?

Лек за црниот дроб: Дали навистина помагаат сурутката и јаболков оцет?

232
0

Лек за црниот дроб: Дали навистина помагаат сурутката и јаболков оцет?
Дали неодамна сте ја провериле состојбата на вашиот црн дроб? Погледнете како можете сами да направите пијалоци кои ќе му помогнат на вашиот црн дроб


Фактот дека црниот дроб е еден од најмоќните органи во нашето тело значи дека служи за отстранување на сите токсични материи од нашето тело. Освен тоа, црниот дроб има улога да го заштити нашето тело од инфекции, но и да помогне во варењето на храната. Ако знаеме какви придобивки има овој орган за нашето тело, неопходно е одвреме-навреме да му помогнеме да закрепне.

На прашањето како можеме да го оптовариме црниот дроб, што може да направи замастен црн дроб, да го оптоварува и да ја спречи неговата добра работа, Христина Милошевиќ, магистер по фармација, вели дека има огромен број работи кои можат да ја нарушат работата на нашиот црн дроб: „Покрај алкохолот, тоа е првенствено масна храна богата со заситени масни киселини, а многу лекови се хепатотоксични и негативно влијаат на црниот дроб.

Милошевиќ се осврна и на резултатите од истражувањето, кои несомнено покажаа дека многу од лековите што ги користиме секојдневно влијаат на болестите на црниот дроб.

„Направена е една студија, таа траеше десет години и ги опфати сите пациенти кои користеле лекови кои потенцијално би можеле да бидат хепатотоксични. Истражувањата покажаа дека парацетамолот е докажано дека му штети на црниот дроб. Потоа, валпроичната киселина, покрај ибупрофен, може да пречи на функцијата на црниот дроб, некои лекови од групата цитостатици, потоа симвастатин, кој се користи за регулација на маснотиите“, рече Милошевиќ, а потоа укажа на лековите кои жените често ги користат за многу проблеми.

Промени кои може да укажуваат на замастен црн дроб

„Постојат орални контрацептиви и еден лек – прогестерон, хормонски препарат кој повеќето жени го користат за одржување на бременоста. Сепак, она што е докажано е дека доколку се користат во вториот и третиот триместар од бременоста, овој лек може да предизвика хепатоцелуларни нарушувања или жолтица која се јавува во текот на бременоста, а подоцна се пренесува на бебето“.

Која храна е добра за црниот дроб

Милошевиќ вели дека намирници кои се добри за здравјето на црниот дроб се брокулата, спанаќот, блитвата, кељот, зелената салата и празот. Тој вели дека бобинките се исклучително добри и за црниот дроб, бидејќи се полни со антиоксиданси. Тој истакнува дека малините, боровинките, аронијата и капините се одлични за чистење на црниот дроб, како и морковите и цикоријата.

Коментирајќи ја можната улога на сурутката и домашниот јаболков оцет во чистењето на црниот дроб, тој вели: „Се покажа дека сурутката и домашниот јаболков оцет ја подобруваат функцијата на црниот дроб“.

Таа објасни и како е најдобро да се користи домашен оцет: „Лажичка домашен оцет се меша во чаша млака вода и се пие наутро, може да се направи и на празен стомак“. Треба да го избегнуваат само луѓе кои имаат гастритис и дуоденален улкус“.

Сурутка може да се користи наутро, на празен стомак, дозволено е да се пијат две до три чаши дневно. Но, морам да ја истакнам важноста од промена на начинот на живот – ништо нема да се случи ако пиеме сурутка и продолжиме да јадеме храна богата со масти“, изјави Милошевиќ и додаде дека козјата сурутка е подобар избор.

Сурутката ја подобрува состојбата на нашиот црн дроб за само два месеци.

„За јаболков оцет тој трае малку подолго, бидејќи се користат помали количини јаболков оцет. Во истражувањето утврдиле дека половина година е доволна за јаболков оцет“.

Меѓу чаевите кои даваат најдобри и најбрзи резултати, а се безбедни, е и чајот од корен од глуварче. Само трудниците треба да го избегнуваат.

Претходна објаваВакви колеги имаме на работа
Следна објаваТрик за вас и вашите деца: Како безболно да го отстраните фластер од кожата

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име