Дома Health Лекарите тврдат: Ја јадеме секој ден, а лоша е за зглобовите, кожата...

Лекарите тврдат: Ја јадеме секој ден, а лоша е за зглобовите, кожата и шеќерот

1088
0

Лекарите тврдат: Ја јадеме секој ден, а лоша е за зглобовите, кожата и шеќерот

Како што храната и одредени намирници можат да го зајакнат телото и имунитетот, така можат да предизвикаат и негативни последици. Една од оние намирници кои секојдневно ги внесуваме во организмот, а тоа е пченицата.

Ја има во речиси секој оброк, но лошо влијае на здравјето. Кај повеќето луѓе има негативен ефект врз кожата, зглобовите и нивото на шеќер во крвта.

Пченицата што ја консумираме секојдневно е далеку од вистинската. Кардиологот Вилијам Дејвис е еден од многуте научници и лекари кои се обидуваат да ги едуцираат другите за вистината зад денешната пченица. Дејвис вели дека причините зошто луѓето избираат да јадат житарки (влакна и здравје на срцето) не се доволни за да ја направат пченицата составен дел од исхраната – „Нема ништо во пченицата што не може да се најде во друга храна“, вели Дејвис.

Кожа
Јаглехидратите во пченицата обично се сметаат за добри поради нивната сложеност. Проблемот е што овие јаглехидрати се разградуваат на шеќери, што доведува до зголемено ниво на инсулин и активирање на жлездите што произведуваат маснотии. Крајниот резултат е мрсна кожа и појава на акни.

На ЈАЗИКОТ можете да видите дали страдате од…

Зглобови
Според кардиологот Дејвис, болките во зглобовите предизвикани од консумирање пченица најчесто се јавуваат во зглобовите на прстите и рацете, а болката во грбот, колковите и колената не е невообичаена.

Шеќер во крвта
Пченицата, која е полна со јаглехидрати, на крајот се претвора во шеќер. Плус, тој е полн со амилопектин, јаглехидрат кој може да го зголеми нивото на шеќер во крвта повеќе од обичниот шеќер, што може да предизвика дијабетес

Претходна објаваЕфикасна маска за затегнување на лице од ленено семе
Следна објаваИма трик: Натерајте некој да се заљуби во вас

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име