Дома Health ЛЕКАРИТЕ СОВЕТУВААТ: Овие две работи никогаш не ги правете во тоалет

ЛЕКАРИТЕ СОВЕТУВААТ: Овие две работи никогаш не ги правете во тоалет

414
0

ЛЕКАРИТЕ СОВЕТУВААТ: Овие две работи никогаш не ги правете во тоалет

Здравото и редовно варење е основа на човековото здравје, бидејќи овозможува редовно исфрлање на штетните материи од организмот. Сепак, предметот на големата дефекација е нешто со што премалку се занимаваме од здравствен аспект, велат данските експерти.

Според нив, големи се шансите да ја правите најприродната работа на светот на погрешен начин.

Имено, дури третина од луѓето во процесот стенкаат и произведуваат слични звуци на „притискање“, што воопшто не е пожелно.

  • Во основа, сè се сведува на притисок, а тој притисок се намалува кога го пуштаме воздухот надвор. Затоа, со испуштање разни присилни звуци, го намалуваме притисокот и тоа нема ефект на олеснување, туку спротивно – заклучил Јан Фалингборг од Универзитетската болница во Архус.

Затоа, дами и господа, се чини дека тишината во тоалетот не е само основа на пристојноста, туку и на здравото варење.

Погрешната положба предизвикува фистули, хемороиди…

Германскиот микробиолог Џулија Ендерс во својата нова книга „Шармантна дигестија“ се осврна на прашањето за самата техника на нужда и тврди дека навиката на западњаците да седат на тоалет за време на овој чин резултира со бројни здравствени проблеми – од хемороиди, запек, прекумерна истегнување на цревата, појава на анална фистула и други состојби.

Едноставна превенција од ова е сквотот, што е најприродната положба за цревата.

– Околу 1,2 милијарди луѓе ширум светот чучнуваат додека вршат нужда, па имаат значително помала стапка на дигестивни проблеми – изјави Ендерс.

Тој предлага да се качиме на тоалетната школка и да се чучнеме на неа, а за оние на кои ова им е проблем, можат да постигнат сличен резултат со поставување клупа на која ќе ги кренат нозете пред шолјата и ќе го наведнат телото напред.

До средината на 19 век, луѓето вообичаено се клечеа на подот додека вршеа нужда, а чашките за седење изгледаа како да ни нудат поголема удобност, но всушност повеќе здравствени проблеми, пренесува 24sata.hr.

Претходна објаваСВАРЕТЕ 6 ЛИМОНИ СО ПОЛОВИНА ЛИТАР ВОДА И ОВАА КЛУЧНА СОСТОЈКА, ПИЈТЕ ЈА ВЕДНАШ ШТО СЕ РАЗБУДИТЕ ЗА САМО 5 ДЕНА ЌЕ БИДЕТЕ ШОКИРАНИ ОД ЕФЕКТОТ!
Следна објаваСтар рецепт: Сочна торта со гриз

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име