Дома Здравје Лекарите советуваат како да се ослободите од мигрената

Лекарите советуваат како да се ослободите од мигрената

323
0

Мигрените главно се предизвикани од стрес, недостаток на минерали, лошиот квалитет на сон и нутритивни фактори. Сепак, постојат неколку начини на кои можете да ги ублажите.

Докторот Александар Маускоп за Си-Ен-Ен ги кажа работите што најчесто им ги препорачува на своите пациенти:

Правење аеробик

Треба да вежбате најмалку три пати неделно по 30 или 40 минути. Mauskop тврди дека постои директна врска помеѓу вежбањето и ослободувањето од мигрена. Вежбањето е од суштинско значење ако сакате да се чувствувате подобро.

Вежбање вежби за релаксација

Терапијата со ЕМГ-биофидбек може да биде корисна. Обидете се и со јога и медитација. Експертите всушност веруваат дека сите видови вежби за релаксација се подеднакво ефикасни.

Редовен распоред за спиење

Одете во кревет секоја вечер во исто време. Следете го истото правило кога станува збор за станување наутро, дури и за викенд. И недостатокот на сон и прекумерното спиење може да предизвикаат мигрена.

Додатоци на магнезиум

Симптоми на недостаток на магнезиум во телото се: мигрена, ладни раце и стапала и грчеви во мускулите на нозете. Идеално, треба да консумирате 400 mg магнезиум дневно.

Избегнувајте храна за активирање

Ако испиете чаша вино и добиете мигрена, тогаш виното е еден од предизвикувачите и треба да го избегнувате. Други намирници кои се најчесто проблематични кога се во прашање мигрените се: чоколадото, мононатриум глутамат (адитив), храна полна со конзерванси и засладувачи.

Избегнување на кофеин

Пациентите често не сфаќаат дека кофеинот е виновникот, иако тоа им помага да се чувствуваат подобро. Реалноста е дека повлекувањето на кофеинот е она што им предизвикува мигрена. Пијат кафе, се чувствуваат добро следните два часа, но потоа следи пекол.

Превентивни третмани

Прашајте го вашиот лекар за најдобрата превентивна опција за вас, која може да вклучува бета-блокатори, антихипертензиви, антиепилептици или блокатори на CGRP.

Претходна објаваМорска сол и јаболков оцет – ДОБИТНА КОМБИНАЦИЈА за ублажување на симптомите на ПРОШИРЕНИ ВЕНИ
Следна објаваШто може да ни се случи на сите поради боси стапала?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име