Дома Your Chef Леб со маслинки

Леб со маслинки

397
0

Леб со маслинки, рецепт кој ќе го подготвувате многу често….

Состојки: 250 гр брашно, прашок за пециво, 4 јајца, 2 дл масло, 1 дл суво бело вино, 200 гр зелени маслинки, малку сок од лимон, сол, бибер.

Леб со пиво: Највкусен и свеж до неколку дена

Подготовка:

  1. Брашното и прашокот за пециво измешајте ги во сад, на средина направете бунар, додајте јајца и убаво измешајте со дрвена лажица.
  2. Потоа се прелива маслото, се промешува, се додава белото вино и лимоновиот сок, малку се посолува и бибер и се продолжува со мешање додека смесата не стане мазна и хомогена.
  3. Зелените маслинки измијте ги под млаз ладна вода, исцедете ги и исечете ги на половина по должина. Убаво измешајте го тестото.
  4. Се става во намрсен плех и се пече во загреана рерна на 200 степени 60 минути.

Претходна објаваОвие пет митови за лековите можат сериозно да му наштетат на нашето здравје!
Следна објаваПроблем со математика, со оваа математичка задача ги скара корисниците на Твитер: „Одам на факултет и ова никогаш во животот не сум го разбрал“.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име