Дома Твој Готвач Леб- колач со тиквички и сирење (рецепт)

Леб- колач со тиквички и сирење (рецепт)

488
0

Интересна комбинација на состојки.

Состојки:

  • 240 гр брашно
  • 1 прашок за пециво
  • 1/2 лажичка сода бикарбона
  • 30 гр шеќер
  • 1/2 лажичка сол
  • 1 јајце
  • 200 мл јогурт
  • 50 мл млеко 1 лажица џем од кајсија
  • 60 гр путер 150 гр рендано сирење
  • 100 гр крупно изрендани тиквички.

Подготовка:

Во брашното додадете прашок за пециво, сода бикарбона, шеќер и сол и сè измешајте.

Во сад ставете ги јајцето, јогуртот и млекото, убаво измешајте и потоа измешајте ги џемот и растопениот путер.

Додадете ја смесата со брашно и нежно измешајте. На крај додадете го ренданото сирење и тиквичките.

Обложете го плехот за печење (10 × 27) со хартија за печење и измесете ја подготвената смеса.

Се пече околу 60 минути во загреана рерна на 180 степени.

Уживајте!

Извор: Coolinarika

Претходна објаваОва е грешка што сите ја правиме додека се чешламе
Следна објаваКралицата Елизабета сега има свој кечап, еве колку чини едно шише

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име