Дома Твој Готвач ЛАДНИ ТЕСТЕНИНИ (рецепт)

ЛАДНИ ТЕСТЕНИНИ (рецепт)

1562
0

Повеќето од нас вака подготвените тестенини ги знаеме како салата. Можете да додадете различни состојки и да комбинирате вкусови но основните состојки за овие тестенини се секогаш исти. Денес ви носиме еден поинаков рецепт со повеќе зеленчук…

Состојки:

 • 250 гр. мала макарони
 • 2 тврдо варени јајца
 • 200 гр. шунка
 • 3 кисели краставички
 • половина мала главица кромид
 • 2 чешниња лук
 • 1 мала зелена пиперка
 • 1 мала црвена пиперка
 • кесичка мајонез
 • 2 големи лажици павлака
 • зачини по желба

Подготовка:

Сварете ги тестенините според упатството на пакувањето, измијте ги и оставете да се изладат. Сите состојки исечкајте ги што е можно поситно, со вилушка издробете ги јајцата и сè додајте во изладените тестенини. Добро измешајте и ставете во фрижидер.

Претходна објаваЗошто некои луѓе не се заразуваат со корона?
Следна објаваБисер на Барселона кој потсетува на морските бранови

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име