Дома Твој Готвач КРЕМ САЛАТАТА СО СУСАМ: Од пет состојки ќе добиете вкусна фантазија –...

КРЕМ САЛАТАТА СО СУСАМ: Од пет состојки ќе добиете вкусна фантазија – одлична и украсна за сите празници!

2136
0

Совршена салата за празнична трпеза!

Салатата од сусам е одлична и украсна за празничната трпеза, но и за други видови прослави и празници. Можете да го послужите со најразлични печива, месо, со се што ќе ви се допадне бидејќи како додаток одлично оди со што и да се одлучите. Салатата од сусам се подготвува брзо и лесно, не ви требаат многу состојки, а ќе успее дури и за почетници. Во следниот текст прочитајте што треба да подготвите.

Состојки:

100 грама печен сусам,
100 грама мајонез
50 грама издробено сирење
2 чаши кисела павлака
200 грама кисели краставички

Подготовка:
Киселите краставички исечете ги на коцки. Со рака исцедете ја целата течност од краставиците. Потоа префрлете ги во сад. Потоа додадете две павлаки, мајонезот, сирењето и печениот сусам. Сусамот можете да го испечете малку на тивок оган (ако не е печен). Сè убаво измешајте. Подготвената салата од сусам ставете ја во фрижидер и оставете да се излади. Можете да го послужите со тост леб, меки лепчиња или кифлички. Таа предлага да се служи со сите видови месо, бидејќи гостите сигурно ќе бидат воодушевени.

Претходна објаваОва е најдобриот рецепт за празнични медени колачиња
Следна објаваЧУДО ВО БРАЗИЛ, МЕДИЦИНСКИ ФЕНОМЕН: ЕДНАШ ВО МИЛИОН СЛУЧАИ…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име