Дома Your Chef Крап печен во рерна (рецепт)

Крап печен во рерна (рецепт)

218
0

Крап печен во рерна (рецепт)

Печен крап во рерна е веројатно најлесниот начин за подготовка на риба: нема прскање на шпоретот, мирисот на риба е многу помалку забележлив во кујната и остатокот од станот. И ако печете риба на скара за неколку луѓе, ова е исто така еден од најбрзите начини да го направите тоа.

Состојки:

2 кг свеж крап исечен на потковици,
2-3 лажици масло,
1 лажица пиперка, односно мелен црвен пипер (слатка и зачинета по вкус),
сол и црн пипер,
неколку лажици пченкарно брашно и пченкарен гриз.

Рецепт за пастрмка каков што досега не сте пробале: Риба во рерна со зеленчук, чиј вкус ќе ве воодушеви

Наведената количина е за 4 лица. Секако, секогаш можете да го зголемите или намалите во зависност од вашиот апетит и бројот на луѓе за кои го подготвувате јадењето.

Подготовка:

Посолете ги и побиберете ги парчињата риба.
Секое парче превртете го во мешавина од пченкарно брашно и пипер.
Тавата обложете ја со хартија за печење и премачкајте ја со масло. Наредете ги потковиците риба во тавата
Тавата со рибата ставете ја во рерна загреана на 250°C. По 5-10 минути печење, извадете ја тавата, превртете ја рибата и ставете сè во рерна уште 15-20 минути. Температурата на печењето треба да биде малку повисока за печењето да трае помалку време и рибата да не се исуши.
Печената риба послужете ја со салата од компири или кој било друг прилог по ваш избор.

Претходна објаваДали помага или не? Слуз од полжав за стрии
Следна објаваМора да ги избегнувате по секоја цена! Три намирници кои драстично го зголемуваат холестеролот

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име