Дома Здравје Кој не треба да пие кафе?

Кој не треба да пие кафе?

954
0

Докажано е дека кафето е пијалок кој може да го намали ризикот од развој на срцеви заболувања, како и да помогне при слабеење, но не се препорачува за секого.

Кај некои луѓе резултатот ќе отсуствува, а може да има негативни последици поради внесот на кофеин. Според експертите, некои луѓе не треба да пијат кафе.

Луѓе кои страдаат од воспалителна болест на цревата

  • Кофеинот може да го забрза варењето и исто така да ги зголеми шансите за дијареа, што е еден од главните симптоми на воспалителна болест на цревата – објаснува нутриционистот Ангел Планелс и додава дека е паметно да избегнувате да пиете кафе доколку страдате од „нервозни“ црева.

Ако имате глауком

  • интраокуларниот притисок може да се зголеми кај луѓето кои имаат глауком при консумирање кафе. Затоа, експертите советуваат да се намали внесот на кофеин или дури да се избегнува, но мислам дека е неопходно да се направат дополнителни истражувања – додава Планелс.

Ако имате хиперактивен мочен меур

  • Сите знаеме дека е најдобро да прескокнете пиење голема шолја кафе пред долго патување, особено ако не можете лесно да стигнете до тоалетот. Внесувањето на кофеин може само да ја забрза работата на мочниот меур, поради што ќе мора почесто да одите во тоалет – објаснува Сју Хеикинен, нутриционист.

Луѓе кои страдаат од срцеви заболувања

  • Бидејќи кофеинот од кафето може да предизвика моментален пораст на крвниот притисок и да ја забрза работата на срцето, важно е секој човек кој имал проблеми со срцето во минатото да биде внимателен и да разговара со лекар за тоа како многу кафе можеме да пиеме – објасни нутриционистката Кели МекКрејн.

Трудници

– Американското гинеколошко здружение смета дека трудниците не треба да пијат повеќе од две шолји кафе дневно за да го намалат ризикот од спонтан абортус и предвремено породување. Сепак, една студија објавена минатата година вели дека не постои безбедно количество кафе за трудниците и дека секоја трудница треба да разговара со својот гинеколог за тоа колку кафе смее да пие – вели Хеикинен.

Доење

  • Со оглед на тоа што кофеинот е стимуланс и диуретик, можно е мајката што дои да страда од дехидрација, а експертите советуваат дека кофеинот треба да се избегнува во оваа фаза, исто како и во бременоста – додава Планелс.

Луѓе со нарушувања на спиењето

  • Јасно е дека после непроспиената ноќ прво ќе посегнете по шолја кафе, но токму оваа навика може да доведе до маѓепсан круг на несоница и дневен замор. Дури и ако мислите дека попладневното кафе не ви го нарушува сонот, тоа всушност може да го направи. Совет е да пиете кафе до шест часа пред спиење – наведува Хеикинен.

Луѓе кои страдаат од анксиозност или напади на паника

  • Кофеинот е стимуланс кој може да ја влоши анксиозноста, а ако често патите од тоа, размислете да го намалите внесот на кофеин – предупредува Мекгрејн.

Ако често патите од дијареа

  • Некои луѓе пијат кафе по будењето за да им „работат“ цревата, но овој ефект не е пожелен за луѓето кои често имаат дијареа. Можеби најдобриот избор би било кафето без кофеин, иако секоја течност ќе го стимулира варењето – вели Хејкинен.
Претходна објаваФиле во пиво, сочно и меко
Следна објаваСедењето може да ве остарее за 8 години!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име