Дома Психолошки совети Која е разликата помеѓу менталниот и физичкиот замор?

Која е разликата помеѓу менталниот и физичкиот замор?

436
0

Експертите се согласуваат во едно – не е исто дали сте физички или психички исцрпени. И тоа е факт. И токму тоа е прашањето што си го поставуваат луѓето ширум светот, секојдневно. Зошто сум толку уморен?

Постојат два сосема различни типа на замор кои можат да влијаат на секојдневниот живот, како што истакна Кевин Гилиланд, психолог од Далас за shape. Општо земено, овие замор имаат различни симптоми, но и двете можат да влијаат еден на друг.

Причини и симптоми на физички замор

Виновниците за физичкиот замор и физичката исцрпеност се обично прекумерниот тренинг или недостатокот на сон. Многу луѓе веднаш помислуваат дека претераниот тренинг може да важи само за врвните спортисти, но тоа не е затоа што ако сте почетник во вежбањето, особено ако штотуку почнувате, спаѓате и во категоријата што предизвикува таков замор.

Кога станува збор за претренирање, сертифицираниот тренер Шери Тракслер истакнува дека ова може да вклучува зголемен пулс во мирување, болки во мускулите кои не престануваат во рок од 48 до 72 часа по тренингот, главоболки и намален апетит.

Тогаш потребно е да земете неколку дена одмор за да се одморите и закрепнете. Друга причина е недостатокот на сон и ова е една од најчестите причини затоа што едноставно не спиете доволно или квалитетот на сонот ви е слаб.

На пример, тоа можете да го препознаете по тоа што се уморувате и по осум или повеќе часа спиење или се будите во „добра“ состојба, а околу 14 часот сте многу уморни. Сепак, тука треба да се препознае една работа: смирувањето во тој момент е нормално, но не до тој степен да не можете да направите буквално ништо. Лошиот квалитет на сон е во голема мера поврзан со хормоните на стрес и проблеми со тироидната жлезда,

Причини и симптоми на ментален замор

Менталната исцрпеност и замор се дефинирани како неисполнување на менталните задачи кои бараат самомотивација, а таквиот замор ги намалува вашите секојдневни перформанси, според истражувањето објавено во Behavioral and Brain Functions.

Во овој период, може да имате потешкотии да ги извршувате секојдневните задачи или да донесувате рутински одлуки , да се чувствувате раздразливо или нерасположени и да одолговлекувате со одредени обврски. Во исто време, тоа исто така многу влијае на вашиот ноќен сон бидејќи вашиот ум не може буквално да се исклучи.

Клучот за секаков вид на таков замор е да направите нешто за себе, без разлика дали тоа значи да одвоите малку време за добар тренинг или да готвите здрава вечера. Правете го она што ќе ви донесе повеќе енергија. Ако се чувствувате уморни по ручекот, обидете се да одите на прошетка наместо да дремете и наполнете ги батериите до крајот на денот.

Што да се прави во ситуации на ментален и физички замор?

Кога ќе почувствувате некој од овие симптоми, пред да брзате кај лекар, запрашајте се дали спиете доволно , каква е вашата исхрана и дали консумирате премногу шеќер, дали вежбате доволно во текот на денот, дали сте под стрес и со со кого се дружите – ако поминувате доволно време со вашите сакани и дали се дружите со вистинските луѓе кои ве прават среќни или ве задржуваат? Откако ќе си одговорите искрено на сите овие прашања, најдобро ќе знаете што да правите.

Претходна објаваЕве како, според метеоролозите, климатските промени влијаат на нашето здравје
Следна објаваХрана што ја јаде најстарата личност на светот

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име