Дома Health КОСОПАСЕЦ – ЕВЕ ЗОШТО СЕ ЈАВУВА!!!

КОСОПАСЕЦ – ЕВЕ ЗОШТО СЕ ЈАВУВА!!!

922
0

КОСОПАСЕЦ – ЕВЕ ЗОШТО СЕ ЈАВУВА!!!

Алопеција ареата е ненадејно губење на косата или косата (опаѓање на косата, опаѓање на косата во кругови) кое се манифестира во единечни или повеќекратни овални фокуси со целосно губење на косата кај луѓе кои не патат од очигледна кожна или системска болест. Губењето на косата не остава лузна.

Алопеција ареата се смета за автоимуна болест во која сопствениот имунолошки систем ги напаѓа фоликулите на косата во кожата од непозната причина, што резултира со губење на косата.

Генетски предиспонираните поединци изложени на негативни фактори на животната средина како стрес или инфекција ќе ја развијат оваа болест.

Инфицираните фоликули на косата произведуваат послаба и оштетена коса која е неправилна, тенка и опаѓа во рок од една до две недели.

Алопеција не е заразна.

Често, заедно со оваа болест, луѓето страдаат од други автоимуни болести:

воспаление на тироидната жлезда – тироидитис ,

целијачна болест – нетолеранција на гликоза,

дијабетес мелитус тип 1 ,

витилиго ,

атопични заболувања ( астма , атопичен дерматитис ).

Губењето на косата во кругови може да биде првиот симптом на споменатите состојби.

Алопеција ареата се јавува кај двата пола ( алопеција кај жените , алопеција ареата кај мажите ) кај сите возрасни групи (алопеција ареата кај бебињата, алопеција ареата кај деца, алопеција ареата кај возрасни).

Болеста се јавува кај 0,1 до 0,2% од населението, а дури 85% од пациентите ја забележуваат првата епизода на опаѓање на косата пред 40-тата година од животот. Времетраењето на болеста е непредвидливо.

Алопеција ареата кај децата може да се појави по невролошки слом ( епилепсија ), како и со присуство на атопични заболувања ( астма , атопичен дерматитис ). Опишани се и примери во кои алопеција ареата кај децата се појавила како несакан ефект од вакцинацијата.

Зошто е добро да се пие јогурт?

Фокуси на опаѓање на косата најчесто се наоѓаат на скалпот и кај мажите, алопеција ареата на брадата , но може да бидат присутни и на други обраснати делови од кожата. Разликуваме неколку форми на болеста:

алопеција ареата – губење на косата во овални фокуси,

алопеција ареата monolocularis – алопеција ареата со еден фокус,

alopecia areata multilocularis – алопеција ареата со повеќе фокуси,

офијаза – форма на алопеција ареата која се карактеризира со примарен фокус во окципиталниот регион (тилот на вратот), ова се смета за клинички лош прогностички знак бидејќи често се шири на целиот скалп,

алопеција тоталис (ќелавост) – долгорочно губење на косата на скалпот (5% од пациентите),

универзална алопеција – губење на целата коса на телото.

Претходна објаваЗГОЛЕМЕНИ ЛИМФНИ ЖЛЕЗДИ КАЈ ДЕЦАТА
Следна објаваДепилација: Природен рецепт за отстранување на влакна

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име