Дома Живот Комплетна детоксикација по празниците во три чекори

Комплетна детоксикација по празниците во три чекори

544
0

Доколку за време на празниците имаше претерувања и погрешни избори во храната и пијалоците, направете услуга на вашето тело и исчистете го од насобраните токсини!

Обидете се со три чекори од целосна детоксикација која ќе ви овозможи ефикасно да го исчистите целото тело и да го вратите во неговата природна рамнотежа.

Поттикнете ги цревата со растителни влакна

Првиот чекор од целосна детоксикација е – да се поттикне нормалната функција на цревата! Растителните влакна како што се мелените ленени семиња и лушпите од псилиум се идеален избор. Мелените ленени семиња најдобро се оставаат во вода преку ноќ и се пијат наутро со јогурт, како додаток на каша од житарки или смесата се додава во смути (2 дл вода и 2 лажици мелено ленено семе се идеален сооднос.)

Растворливите растителни влакна нежно и ефикасно ќе го стимулираат варењето и ќе ги ослободат цревата од акумулираните токсини.

Исчистете го целиот организам

Вториот чекор е чистење на крвта, односно црниот дроб и бубрезите од насобраните токсини. Уживајте во зеленото пире и свежо цедените сокови – особено листовите од цвекло и целер. Јадете кратко сварен зеленчук и секогаш избирајте органски за дополнително да не го оптоварувате организмот со токсини.

За природна детоксикација, хлорелата е незаменлива! Оваа моќна сино-зелена алга е супер-чистење што дефинитивно треба да го консумирате секој ден додека трае вашата детоксикација.

Мудро е да се јаде и пие природни ферментирани производи за поддршка на целиот дигестивен систем. Посебно се препорачуваат даикон , цикорија , кисела зелка и корисен ферментиран пијалок – комбуха .

Збогатете ја цревната микрофлора со добри бактерии

Присуството на добри бактерии во дигестивниот систем е неопходно за функционален и здрав дигестивен систем, но и рамнотежа на целиот организам, па дури и на нашето ментално здравје!

Доведете ја вашата рутина за детоксикација на највисоко ниво и збогатете ја цревната микрофлора така што ќе ја колонизирате со добри бактерии. Препорачуваме Флора Голд , пробиотски додаток во исхраната кој содржи единствена комбинација од дури седум активни микроорганизми.

Не заборавајте дека цревната микрофлора треба да се негува за да биде здрава и витална, а најдобра храна за добрите бактерии се растителните влакна како што се псилиумот , цикоријата , инулинот, но и мешунките и житарките богати со влакна.

Со овие три чекори на целосна детоксикација ќе се ослободите од непријатните симптоми од почетокот на приказната и ќе постигнете три важни цели: добро варење, здравје на желудникот, црниот дроб и бубрезите и рамнотежа на цревната флора што влијае на целокупното физичко и ментално здравје.

Претходна објаваНајчестите трикови кои ги користат супермаркетите за да не натераат да трошиме повеќе пари
Следна објаваВИДЕО: Дали знаете за овој трик со фластер? Нема да се откачи или да се лизне од прстот

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име