Дома Health Колку често одите во ТОАЛЕТ? Може да укаже на здравствени ПРОБЛЕМИ

Колку често одите во ТОАЛЕТ? Може да укаже на здравствени ПРОБЛЕМИ

402
0

Колку често одите во ТОАЛЕТ? Може да укаже на здравствени ПРОБЛЕМИ

Дали често имате нагон за мокрење и не можете да замислите да одите некаде каде што нема тоалет?

Тоа може да биде последица на некои ваши навики или симптом на некој здравствен проблем, за кој ќе зборуваме повеќе во продолжение. Постојат многу причини за чести патувања во тоалетот. На некои од нив можете да влијаете на себе, додека други бараат помош од лекар. Задолжително посетете го доколку забележите нешто необично или се сомневате дека имате здравствен проблем, пишува Активни.си.

Диуретици: кафе, некои чаеви и други пијалоци

Диуретиците може да ви ги препише вашиот лекар или можете сами да ги набавите од аптека кога треба да се ослободите од вишокот вода во вашето тело. Но, постојат некои намирници и пијалоци кои се однесуваат на ист начин; веројатно веќе знаете некои од нив кои ја предизвикуваат оваа реакција.

Многу луѓе мораат да одат во тоалет кратко време откако ќе испијат шолја кафе. Всушност, не е кафето тоа што ве тера да одите во тоалет, туку кофеинот. Затоа некои чаеви и пијалоци со кофеин како Кока-Кола имаат сличен ефект.

Премногу вода

Тоа е сосема логично, поради големата количина на испиена вода, по одредено време мора да одите во тоалет. Тоа е сосема природен одговор на телото, но колку често е премногу често? Ако одите во тоалет на секои 4 часа или малку почесто ако сте физички активни, нема за што да се грижите. Ако уринирате на секој час или два, можеби пиете премногу вода.

Дали сте запек?

Веројатно не сте размислувале за тоа, но запекот може да ве натера многу да одите во тоалет. Цревата се „сосед“ на мочниот меур во вашето тело. Кога имате запек, дистендираното црево врши притисок врз мочниот меур и уретрата, предизвикувајќи грчеви и иритација што прави да се чувствувате како да треба да одите во тоалет. Запекот може да предизвика слаб поток, прекинат поток или болно мокрење. Кај мажите, отежнато мокрење може да биде и показател за проблеми со простатата.

Народен лек кој го намалува притисокот

Дали вашиот мочен меур е преактивен?

Премногу активниот мочен меур обично се јавува во старост, а жените страдаат од оваа состојба почесто од мажите. Тоа е последица на намалувањето на мочниот меур, поради што луѓето кои го имаат овој проблем почесто уринираат. На долг рок, прекумерно активниот мочен меур може да доведе до голем број на заболувања, вклучително и инконтиненција.

Овој здравствен проблем можете сами да го спречите со набљудување која храна предизвикува контракција на вашиот мочен меур. Во принцип, ова се главно следниве намирници:

алкохол,

вештачки засладувачи,

кофеинот,

чоколадо,

агруми,

тутун,

Ова може да укаже на дијабетес…

Кај дијабетес, телото не произведува инсулин или не може ефикасно да го користи. Поради ова, гликозата (која треба да се врзе за инсулинот) е во вашиот крвоток и патува до бубрезите, каде што се излачува. Бубрезите сфаќаат дека има премногу гликоза, па му кажуваат на телото дека им треба повеќе вода, што ја зголемува потребата за мокрење.

Претходна објаваНароден лек кој го намалува притисокот
Следна објаваДоколку ги забележите ОВИЕ симптоми, веднаш контактирајте со ЛЕКАР

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име