Дома Здравје Колку парацетамол е премногу

Колку парацетамол е премногу

1842
0

Лекови за болка… За ублажување на болката најчесто се користат парацетамол и ибупрофен. Парацетамолот делува така што ги регулира сигналите за болка кои стигнуваат до мозокот. Често се користи за ублажување на различни видови болки, како и за регулирање на грипот и намалување на температурата. Земањето повеќе парацетамол од дозволената може да го загрози организмот, а особено е опасно по здравјето на црниот дроб.

Дозволената дневна доза на парацетамол 500 mg за возрасни е 1 до 2 таблети 3 до 4 пати на ден, а не смеете да ја надминете дозата од 4 грама (8 таблети) во текот на 24 часа. Интервалот помеѓу земањето на таблетите треба да биде околу 4 часа.

Никогаш не треба да земате парацетамол самостојно без консултација со лекар. Пред да дадете парацетамол на деца под 12 години, проверете ја дозата кај вашиот лекар, а лекот не се препорачува за деца под 6 години, туку давање сируп. Никогаш не комбинирајте парацетамол со друг лек без консултација со вашиот лекар.

Претходна објаваКинезите го отворија својот најдолг подводен тунел
Следна објаваЗдравствени придобивки од престојот во планина во зимскиот период

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име