Дома Health Колку е опасен нискиот крвен притисок?

Колку е опасен нискиот крвен притисок?

630
0

Колку е опасен нискиот крвен притисок?

Слабост, бледило, недостаток на енергија – симптомите им се добро познати на луѓето кои страдаат од низок крвен притисок, болест која може да ги отежни и наједноставните секојдневни задачи.

Симптомите што ги покажуваат и луѓето со низок крвен притисок се брз замор, вртоглавица, несвестица, слабост и слаба меморија. Таквите луѓе наутро чувствуваат ненаспаност, а за да ги разбудат им требаат стимуланси во вид на кафе.

Нискиот крвен притисок без симптоми не претставува закана за здравјето. Телото се прилагодува на одреден крвен притисок, така што кај некои луѓе 90/50 е нормален притисок, а кај други, кои нормално имаат висок крвен притисок, кога тој ќе падне на 100/60, се појавува слабост, вртоглавица и други симптоми на хипотензија.

Неопходно е да се зголеми внесот на течности и сол.

Солта ја врзува водата во телото и го зголемува волуменот на циркулирачката крв. Кофеинот, гуарана и други стимуланси влијаат на зголемувањето на крвниот притисок, но сепак во зголемени дози можат да предизвикаат забрзано чукање на срцето.

Како веднаш да го намалите високиот крвен притисок?

Има многу помалку регистрирани лекови за низок крвен притисок од оние кои ја регулираат хипертензијата (висок крвен притисок), а како алтернатива се користат препарати на база на женшен и гуарана.

Сибирскиот женшен се препорачува за млади луѓе и се смета за погоден за поблага варијанта на оваа болест. Корејскиот или кинескиот е појак и се препорачува за постари луѓе, со многу исцрпено тело и многу низок крвен притисок.

Ѓумбирот ја поттикнува циркулацијата, па помага при хипотензија и може да се користи како зачин во јадењата. Кај анемија и анемија се појавуваат симптоми слични на низок крвен притисок (несвестица, бледило, слабост), а употребата на чај од коприва и внесувањето на вино од цвекло и капина ја зголемуваат апсорпцијата на железото.

Со внесување на доволна количина течност се обезбедува соодветен волумен на циркулирачка крв и спречува намалување на притисокот.

Бидејќи присуството на хипотензија може да укаже на постоење на некои други болести, неопходно е ова да се испита со лекарски преглед.

Луѓето кои страдаат од оваа болест имаат помал ризик од срцев удар и срцеви и бубрежни заболувања.

Спортистите, рекреативците и луѓето кои редовно се занимаваат со некоја форма на физичка активност, со идеална телесна тежина, како и непушачите, често страдаат од хипотензија.

Претходна објаваНаправете ја оваа мешавина од чај за мирен стомак
Следна објаваЗошто тешко се будиме?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име