Дома Здравје Колку е безбедно да земате додатоци на Селен сами?

Колку е безбедно да земате додатоци на Селен сами?

385
0

Именуван по старогрчкото име за Месечината, селенот е елемент кој има многу важни улоги во телото, па дури и штити од малигни заболувања. Сепак, научните студии покажуваат дека не треба да се зема неконтролирано

Експертите велат дека не треба да земате додатоци на селен на своја рака.

Иако рекламите го кажуваат спротивното, препораката од најновите научни студии е дека селен не треба да се зема преку суплементи, туку преку исхрана богата со храна како месо, млечни производи, риба, житарки и јаткасти плодови.

„Кај луѓето, селенот е еден од микронутриентите“, вели биохемичарот Роберт Крајтон од Католичкиот универзитет во Лувен во неговата култна книга Принципи на неорганска хемија , објаснувајќи како селенот делува како кофактор за ензимите на глутатион пероксидаза и одредени форми на тиоредоксин редуктаза.

Овие ензими учествуваат во антиоксидантната заштита на клетките, заштитувајќи ги од слободните радикали кои доведуваат до биохемиски, структурни и функционални нарушувања. На овој начин, селенот игра улога во многу патолошки процеси во организмот, како што се развој на малигни заболувања, атеросклероза и Алцхајмерова болест. Сепак, неодамнешните студии покажуваат дека употребата на додатоци на селен „само по себе“ може да биде дури и штетна.

Селенот како заштита од рак?
Во последниве години, селенот стана нова ѕвезда во културата на „здрав живот“ – сите видови производители го рекламираат како природен лек кој штити од слободните радикали, помага во спречување на Алцхајмерова болест и спречува рак. Дали додатоците на селен навистина имаат толку моќен ефект?

Селенот е есенцијален минерал кој врши важни улоги во човечкото тело, од кои најпозната е синтезата на тироидните хормони. Научните студии покажаа дека постои поврзаност помеѓу ниското ниво на селен во крвта и одредени видови на рак, а слична врска е забележана и кај луѓето со Алцхајмерова болест. Високите дози на селен може да доведат до рак на простата.

Идејата за внес на селен преку суплементи
Оваа поврзаност доведе до претпоставка дека дополнителниот внес на селен и, пред сè, употребата на додатоци на селен може да влијае на превенцијата од овие болести. Сепак, оваа идеја за благотворното дејство на суплементите се прошири во медиумите долго пред да бидат објавени резултатите од истражувањето што ја испитува оваа хипотеза. Силната маркетиншка кампања поттикна масовна примена на суплементи, а за тоа сè уште немаше конкретни научни докази.

Се испостави дека бројните медицински студии на крајот не ја докажаа оваа претпоставка. Голема студија која опфати анализа на дури 69 студии, чии резултати беа објавени во списанието Nature во јануари 2016 година, покажа дека присуството на селен во крвната плазма има ефект врз превенцијата од рак, но и дека нема заштитна улога на суплементи е пронајден.селен“.

Научните студии укажуваат на штетноста на суплементите
Понатамошните истражувања почнаа да ја откриваат нивната темна страна. Неодамнешните истражувања дури укажуваат на негативните последици од долготрајната употреба на препаратите од селен.

„Резултатите од експерименталните и неексперименталните студии покажуваат дека суплементацијата со селен може да го зголеми ризикот од развој на дијабетес мелитус тип 2 во широк опсег на нивоа на изложеност“, заклучија Томазо Филипини и неговиот истражувачки тим од Модена на крајот од опсежната епидемиолошка анализа. .

Покрај дијабетесот, истражувањата покажаа и зголемен ризик од развој на рак на простата, како и некои видови на рак на кожата.

Внесување на селен преку исхрана
Експертите препорачуваат здравите луѓе да не земаат препарати од селен во однос на превенцијата, туку да ги земаат потребните количини од овој есенцијален минерал преку разновидна исхрана. Добри извори се месото, млечните производи, рибата, житариците и јаткастите плодови.

Претходна објаваИзбувнувањето на сојот Омикрон уби 500.000 луѓе од Ковид 19 ширум светот, соопшти СЗО
Следна објаваПремногу и премалку сон лошо влијае на мозокот. Значи, колку часа сон е идеално?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име