Дома Life Колку долго можеме да ги чуваме варените јајца

Колку долго можеме да ги чуваме варените јајца

658
0

Колку долго можеме да ги чуваме варените јајца

Има луѓе кои веруваат дека велигденските јајца можат да се јадат и денови по празникот. До кога е пожелно да се консумираат?

Колку долго можете да јадете велигденски јајца пред да станат опасни по здравјето? По колку дена треба да се чуваат во фрижидер? Ова се само дел од прашањата на кои одговорија готвачот Милан Стојановиќ и нутриционистката Бранка Мирковиќ.

Треба да се чуваат во фрижидер од 5 до 7 дена – вели Бранака.

Таа додава дека јајцата веднаш по бојадисувањето треба да ги ставиме во фрижидер. Вели дека се работи за безбедност и дека треба да се внимава.

Оставете да отстои малку како украс, но да се чува во фрижидер. Јајцата можат да предизвикаат големи стомачни проблеми – вели Мирковиќ.

Нутриционистот додаде дека јајцата треба да бидат свежи кога ги купуваме, да внимаваме при готвењето, да ги ладиме во ладна вода и да ги одделиме испуканите и да внимаваме со што ги бојадисуваме.

Готвачот Милан Стојановиќ објасни и како да се утврди кое јајце е свежо, а кое не.

Јас одредувам по тежина. Треба да има декларација, датум. Не смее да биде стар не повеќе од 28 дена. Од 7 до 10 минути готвење и што помалку да стои на масата. Најдобро во фрижидер, каде што можат да останат околу 5 дена – вели Стојановиќ.

Цел живот варевме и бојадивме јајца во сијалицата, можеби во некои други природни бои, но навистина не знам што друго може да се направи. Ако сакаме да бидат шарени, тогаш ги правиме специјално од виолетовиот кромид, за да биде во друга боја – вели готвачот.

Претходна објаваГО ДОДАВАЛА ОВОЈ ЗАЧИН ВО СОКОТ од ЈАБОЛКО: За еден месец целата облека и беше преголема
Следна објаваИсчистете го телото од ТОКСИНИ и ослабете

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име