Дома Здравје Колку долго имаме природни антитела во крвта по инфекцијата со Ковид 19,...

Колку долго имаме природни антитела во крвта по инфекцијата со Ковид 19, открива најновата студија

497
0

Кога ќе го надминеме Ковид 19, добиваме природен имунитет посредуван од клетки, но тој се разликува од типот на имунитет и антителата што ги добиваме од вакцината против Ковид 19.


Природните антитела можат да траат и до 20 месеци по инфекцијата со Ковид 19, според новата студија објавена во првата недела од февруари во списанието на Американското медицинско здружение . Иако овие наоди се охрабрувачки, експертите веднаш предупредија дека новите наоди не мора да значат дека сте заштитени од повторна инфекција и дека вакцините остануваат важен дел од стратегијата за превенција од Ковид 19.

Иако ги има, природните антитела не ни кажуваат ништо за имунитетот

За оваа студија, истражувачите ги измериле нивоата на антитела во крвта на 816 невакцинирани возрасни лица во Соединетите држави и откриле антитела кај 99 отсто од оние кои биле позитивни на ковид 19, кај 55 отсто од луѓето кои верувале дека се заразени, но никогаш не биле тестирани. кај 11 проценти кои мислеле дека никогаш немале ковид 19.

  • Речиси сите со документирана инфекција со Ковид 19 имале антитела и може да се види дека овие антитела опстојуваат долго време . Навистина треба да почнеме да вклучуваме антитела од природниот имунитет во контекст на проценката на имунитетот, преминувајќи од тестирање со вакцини кон верификација на имунитетот, рече авторот на студијата д-р Дори Сегев, хирург и специјалист за трансплантација на Универзитетот Џон Хопкинс во Балтимор. Тој исто така предупреди дека никакво ниво на антитела не е гаранција дека нема повторно да се заразиме.

Луѓето кои имале потешка форма на Ковид 19 имаат повисоки нивоа на антитела
Други студии покажаа дека природните антитела на ковид 19 исчезнуваат со текот на времето, често за околу 6 месеци, се сеќава д-р Јанг. Студиите кои ги следат истите луѓе за неколку моменти покажаа дека природните антитела паѓаат, додаде Јанг.

  • Антителата можат да постојат во нашата крв со месеци, но не знаеме колку ќе бидеме заштитени. Луѓето кои имале потешка форма на ковид 19 имаат повисоко ниво на антитела, но и тоа не ги штити засекогаш – рече д-р Лен Хоровиц, пулмолог од болницата Ленокс Хил во Њујорк и нагласи:
  • Ако сте го преживеале Ковид 19, имате имунитет посредуван од клетки, но тоа се разликува од видот на имунитетот и антителата што ги добивате од вакцината против Ковид 19 и идеално е да ги имате и двете.


Антителата на нуклеокапсидниот протеин во САРС-КоВ-2 се појавуваат само ако сте закрепнале од ковид 19 , објасни д-р Хоровиц, додека вакцините и природните инфекции произведуваат антитела на протеинот С на вирусот. Како и сите други учесници во студијата, д-р Хоровиц рече дека треба да се направи се што е можно за да се заштитите од ковид 19 – „вакцинирајте се, носете маски на јавни места, практикувајте социјално дистанцирање и останете дома кога сте болни“.

Претходна објаваСè што не сте знаеле за губење на слухот
Следна објаваОва се сигналите кои вашето тело ви ги испраќа дeка јадете премногу лоша храна

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име