Дома Интересно Колку банани можеме да јадеме на ден?

Колку банани можеме да јадеме на ден?

516
0

Бананите се одгледуваат во 107 земји во светот и ја претставуваат четвртата највредна култура во светот.

Иако се полни со калиум, влакна, витамини Ц и Б6, треба да знаете за што се сите корисни, но и како да не претерувате со нивното консумирање.

Калиумот е електролит, а електролитите овозможуваат спроведување на струја во телото, како и натриум, хлориди, калциум, магнезиум. Калиумот е важен за правилни контракции на срцето, за правилно функционирање на цревата и мускулите.

Здравите возрасни лица треба да консумираат помеѓу 3.500-4.700 мг калиум дневно, во зависност од начинот на живот. Една просечна банана содржи околу 450 мг калиум.

Поддршка за добар крвен притисок

Повеќето луѓе мислат на натриум кога сакаат да го намалат крвниот притисок. Во реалноста, деликатната рамнотежа на натриум и калиум е таа што промовира здрав крвен притисок.

Се проценува дека помалку од 2 проценти од сите возрасни Американци го исполнуваат препорачаниот дневен внес на калиум, што значи дека оваа критична рамнотежа е недостапна за многумина.

Го намалува ризикот од рак

Јадењето многу свежо овошје и зеленчук го намалува севкупниот ризик од рак бидејќи овие намирници се богати со хранливи материи без додадена сол, рафиниран шеќер, хемиски конзерванси и бои за храна.

Бананите се особено добар извор на витамин Ц, кој помага во борбата против формирањето на слободните радикали кои предизвикуваат рак. Се смета дека нивната висока содржина на влакна го намалува ризикот од рак на дебелото црево.

Здравје на срцето

Натриумот негативно влијае на здравјето на срцето, а зголемувањето на калиумот го намалува натриумот, што е веројатно најважната промена што можете да ја направите за да го намалите ризикот од кардиоваскуларни болести.

Една студија покажа дека луѓето кои консумираат најмалку 4.069 мг калиум дневно имале неверојатни 49 отсто помал ризик од смрт од коронарна срцева болест отколку оние кои консумирале помалку од 1.000 мг. Бананите го промовираат здравјето на срцето на други начини: влакната, витаминот Ц и Б6 во бананите се клучни за силно срце.

Проблеми со сув стомак

Лекарите препорачуваат т.н BRAT диета (банани, ориз, јаболко и тост) за луѓе со дигестивни проблеми.

Не само што бананите се релативно благи и лесни за варење, туку ги заменуваат виталните електролити како калиумот кои се губат во големи количини за време на нападите на дијареа.

Кој не треба да јаде банани секој ден?

Луѓето кои земаат бета блокатори за срцеви заболувања треба да јадат банани умерено бидејќи бета блокаторите предизвикуваат зголемување на нивото на калиум. Премногу калиум е опасно и за луѓето чии бубрези не функционираат оптимално.

Се смета дека бананите исто така предизвикуваат мигрена кај луѓето кои се чувствителни на нив, па затоа држете се до половина банана дневно ако сте еден од тие луѓе.

Конечно, некои луѓе се алергични на банани, затоа избегнувајте ги целосно ако откриете дека предизвикуваат симптоми како што се чешање, оток или осип.

Предозирање со банана

Препорачаната дневна количина на калиум варира од личност до личност, но генерално, треба да јадете околу 7 или 8 банани за да го добиете дневниот калиум само од тој извор. И додека премногу калиум може да има штетно влијание врз човечкото срце, потребни се околу 400 банани дневно за здрава личност да стигне до опасната зона.

Претходна објаваВака ќе го неутрализирате мирисот на лук
Следна објаваЛавови – Факти кои можеби не сте ги знаеле

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име