Дома Твој Готвач Колач со портокал: Ако сакате вашата куќа да мириса на портокали подгответе...

Колач со портокал: Ако сакате вашата куќа да мириса на портокали подгответе го овој колач…

322
0

Колач со портокал: Ако сакате вашата куќа да мириса на портокали подгответе го овој колач (РЕЦЕПТ)
Дали има поубав мирис од портокал? Нема … Плус и мирисот е смирувачки.
Состојки:
200 гр брашно,
1 прашок за пециво,
70гр шеќер,
60мл масло,
2 јајца,
1 портокал,
1 сок од портокал,
1 кора од портокал,


Подготовка:
Измешајте ги белките и шеќерот, додадете ги жолчките, сокот од портокал и кората од портокал, продолжете со мешање. Додадете го маслото, прашокот за пециво во брашното. Во намастениот калап додадете исечени кругови портокал и истурете ја подготвената смеса. Печете на 180 степени 25-30 минути. Посипете со шеќер во прав по желба и по вкус.

Претходна објаваСекогаш наоѓајте време за пријателите: Со нив сме посреќни и поздрави…
Следна објаваЗигмунд Фројд: Првиот знак на глупост е целосно отсуство на срам!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име