Дома Your Chef КОЛАЧ СО ОРЕВИ И ГРИЗ: ДЕСЕРТ СО ЕДНОСТАВНА ПОДГОТОВКА

КОЛАЧ СО ОРЕВИ И ГРИЗ: ДЕСЕРТ СО ЕДНОСТАВНА ПОДГОТОВКА

501
0

КОЛАЧ СО ОРЕВИ И ГРИЗ: ДЕСЕРТ СО ЕДНОСТАВНА ПОДГОТОВКА

Сочен колач од гриз, а по желба можете да додадете и мелени лешници или бадеми. Уживајте во богатството на вкусови што навистина ги нуди овој деликатес.

Состојки:

200 мл масло

200 мл млеко

2 јајца

200 гр шеќер

200 гр мелени ореви

200 гр гриз

200 гр брашно

2 рендани јаболка

1 прашок за пециво

1 ванилин шеќер

малку рум

50 гр крупно сечкани ореви

Бабини коцки со вкус на кафе и ореви (рецепт)

Подготовка:

Во соодветен сад измешајте ги јајцата, шеќерот и ванилиниот шеќер додека не се запенат.
Додадете масло, млеко, јаткасти плодови, гриз и брашно измешано со прашокот за пециво.
На крајот измешајте ги ренданите јаболка, сечканите ореви и румот и смесата истурете ја во намрсен и набрашнет плех или калап.
Подготвената смеса печете ја во рерна загреана на 190 степени 30-35 минути.
Изладете ја тортата пред послужување.

Суруп: Доколку сакате прелијте го колачот со топол сируп од 200гр шеќер и 150мл вода.

Претходна објаваПарализа на гласните жици: причини, симптоми, третман
Следна објаваКАВАЛА град со богата и долга историја, а не му недостигаат ниту плажи

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име