Дома Твој Готвач Колач со кокос и чоколада

Колач со кокос и чоколада

1077
0

Сочен колач со кокос и чоколадо без јајца.

Состојки:

(мерна чаша од 2 dl)

  • 1 чаша јогурт
  • 1 чаша млеко
  • 1 чаша масло
  • 1 чаша кокос
  • 1 ванилин шеќер
  • 2 чаши шеќер
  • 2 чаши брашно
  • 1 лажичка прашок за пециво

Глазура:

  • 100 гр чоколадо
  • 3 лажици масло

Подготовка:

По тој редослед измешајте ги сите состојки со процесор за храна. Истурете во мала, подмачкана и набрашнета тава и печете во загреана рерна на 180 степени околу 30 минути.

Чоколадото со маслото растопете го на пареа и прелијте го колачот. Кога ќе се стврдне глазурата можете да ја исечете.

Извор: Coolinarika

Претходна објаваДали сте културни: Прочитајте осум карактеристики на културните луѓе
Следна објаваЗошто жените имаат поладни раце од мажите?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име