Дома Здравје Кои се причините за постојаното гадење?

Кои се причините за постојаното гадење?

503
0

Иако анксиозните пореметувања често се сметаат дека влијаат на емоциите, тие исто така може да предизвикаат други симптоми, како што е постојаното гадење
Постојаната или хронична мачнина е онаа која трае подолго од еден месец. Во остатокот од текстот даваме информации за неговите најчести причини и совети како да се справите со ова нарушување.

Бременост
Гадење и повраќање се вообичаени симптоми на бременоста. Гадење за време на бременоста не е штетно за вашето бебе. Вообичаено, интензитетот на гадење почнува да се намалува околу 16-та недела од бременоста. Гадење за време на бременоста главно е предизвикано од хормоналните промени кои се случуваат за време на бременоста.

Гадење е поверојатно да се појави ако:

тоа е повеќекратна бременост
пациентката имала гадење во претходната бременост
пациентот има мигренозни главоболки
се дебели

ГРБ
Гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ) се јавува кога мускулниот прстен каде што се спојуваат желудникот и хранопроводот слабее или премногу се релаксира. Ова може да предизвика содржината на желудникот да се крене во хранопроводникот. Најчестиот симптом на ГЕРБ е металоиди, други симптоми вклучуваат:

болка во градите или горниот дел на стомакот
проблеми со дишењето, како што се постојана кашлица или астма
кисел или горчлив вкус во задниот дел на устата
лош здив
проблеми со голтањето
повраќање
Факторите на ризик за ГЕРБ вклучуваат:

прекумерна тежина или дебелина
пушењето
земајќи одредени лекови

Панкреатитис
Панкреатитис е воспаление на панкреасот, орган кој лачи ензими кои помагаат во варењето на храната. Акутниот панкреатит трае неколку дена, но хроничниот панкреатит може да трае со години.

Симптоми на панкреатитис се:

болка во горниот дел на стомакот
ненамерно губење на телесна маса
масна столица (кај хроничен панкреатит)
треска
забрзан пулс (кај акутен панкреатит)
Обилното консумирање алкохол, пушењето цигари и дебелината се фактори на ризик за развој на панкреатитис.

Гастропареза
Гастропарезата е нарушување што се јавува кога на желудникот му треба премногу време за да се испразни. Нарушувањето, познато и како одложено празнење на желудникот, е резултат на ослабени или абнормални контракции на гастричниот исхиум.

Причината за гастропареза не е секогаш позната, но најчесто е резултат на оштетување на вагусниот нерв, кој ја контролира активноста на стомачните мускули, а почесто се забележува кај жените.Гастропарезата обично не предизвикува никакви симптоми.

Кога ќе се појават, симптомите може да вклучуваат:

повраќање
рефлукс на киселина
чувство на ситост после јадење мала количина храна
надуеност
болката
недостаток на апетит
губење на телесна маса
Некои фактори кои можат да го зголемат ризикот од развој на гастропареза се:
дијабетес
инфекција, најчесто од вирусно потекло
претходна операција на дигестивниот тракт
употреба на опиоиди
склеродермија
болести на нервниот систем како Паркинсонова болест или мултиплекс склероза
хипотироидизам

Хепатитис
Постојат пет главни типови на вируси на хепатитис: хепатитис А, Б, Ц, Д и Е, од кои сите може да предизвикаат гадење. Хепатитис А и Е обично се предизвикани од контаминирана храна или вода. Хепатитис Б, Ц и Д обично се предизвикани од контакт со заразени телесни течности, како што е крвта.

Други симптоми на хепатитис се:

жолтица
темна урина
повраќање
стомачна болка
замор

Анксиозност
Повеќето луѓе имаат анксиозност од време на време. Сепак, некои видови на анксиозност може да бидат долготрајни и да се мешаат во секојдневниот живот. Иако често се смета дека анксиозните нарушувања влијаат на емоциите, тие исто така можат да предизвикаат физички симптоми, како што е постојаното гадење.

Други симптоми може да вклучуваат:

брзо дишење
зголемен пулс
замор
проблеми со концентрација или фокус
раздразливост
проблеми со спиењето

Пептичен улкус
Пептичните улкуси се отворени рани на слузницата на желудникот или тенкото црево. Инфекцијата со Helicobacter pylori (H. pylori) е најчеста причина за пептични улкуси. Пептичните улкуси можат да бидат предизвикани и од долготрајна употреба на аспирин или нестероидни антиинфламаторни лекови (НСАИЛ).Абдоминалната болка, која може да се влоши помеѓу оброците и ноќе, е најчестиот симптом на оваа болест. Други симптоми вклучуваат надуеност и металоиди.

Болести на жолчното кесе
Инфекција, жолчни камења, воспаление и опструкција на жолчните канали се само дел од болестите на жолчното кесе.

Симптомите на овие болести може да бидат:

гасови и надуеност
дијареа
гадење и непријатност после јадење
болка во горниот десен дел на абдоменот
Ослободете ја мачнината
Јадете мали оброци на секои неколку часа и задолжително јадете и пиете полека.

Празен стомак може да го влоши гадењето.

Пијте доволно течности.

Избегнувајте храна и пијалоци со кофеин.

Пијте пијалоци со ѓумбир или камилица.

Кога да се оди на лекар?
Ако гадењето трае повеќе од еден месец, треба да закажете состанок со вашиот избран лекар. Веднаш побарајте помош ако имате мачнина и некој од следниве симптоми:

ненадејна силна главоболка
ненадејна, силна абдоминална болка
болка во градите
висока температура
повраќање со зеленикава содржина.

Претходна објаваСо овие совети вратете ја цревната микрофлора за само неколку дена
Следна објаваЧоколадни топчиња со три состојки

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име