Дома Health Кои се придобивките од сувото овошје?

Кои се придобивките од сувото овошје?

289
0

Кои се придобивките од сувото овошје?

Сите сме слушнале за хранливите придобивки од сувото овошје. Се препорачува секојдневно да се консумира суво овошје, бидејќи на овој начин ќе го зајакнете имунолошкиот систем. Сепак, многумина од нас не се свесни за хранливата вредност што сувото овошје му ја дава на нашето тело.

Во исто време, луѓето кои често копнеат за слатки можат да ги заменат слатките и чоколадите со суво овошје. Доколку имате многу работа и немате многу време за ручек, тогаш сувото овошје е најдобриот избор за вас.

Грицкањето суво овошје ќе го задоволи вашиот глад и ќе ви обезбеди многу витамини и минерали. Еве некои од хранливите придобивки од сувото овошје.

Кајсија

Кајсијата е добар извор на влакна, богата со железо, витамини А и Ц, калиум, како и антиоксиданси. Ова овошје ја подобрува крвната слика и е добро за анемични пациенти.

Исто така е добро за вашите црева бидејќи им помага на луѓето кои страдаат од варење и запек. Секојдневното консумирање кајсии му помага на телото да се бори против инфекциите, ги обновува оштетените ткива, гради силни заби и коски и го подобрува видот.

Смоква

Смоквите содржат добра количина на витамини како што се витамините К, Б6, Ц, Е, разни минерали и фосфор. Смоквите се богати со бакар, кој е неопходен за производство на крвните садови. Не штити и од рак, дијабетес, дегенеративни болести и инфекции.

Домат

Сушените домати содржат нула масти и холестерол, што значи дека нема калории. Доматот содржи антиоксиданси, богат е со витамин Ц и железо. Изобилство на витамин Ц се наоѓа во сувите домати, кој помага во спречување на рак, дијабетес, срцеви и белодробни заболувања.

Здравје: Зачини кои помагаат да се чувствувате добро

Брусница

Сувите брусница се многу корисни за лекување на проблеми со уринарниот тракт. Помагаат и во борбата против бактериска инфекција, кардиоваскуларни заболувања, го зајакнуваат имунолошкиот систем и имаат антиканцерогени својства. Сувите брусница помагаат и во борбата против расипувањето на забите.

Суво грозје

Сувото грозје содржи минерали како што се калциум, железо, манган, магнезиум, бакар, флуор и цинк. Сувото грозје е антиинфламаторно и го намалува холестеролот. Тие исто така штитат од рак на дебелото црево и рак на простата, како и од многу други болести, како што се коронарна срцева болест, нервна болест, Алцхајмерова болест и вирусни или габични инфекции.

Претходна објаваЗдравје: Зачини кои помагаат да се чувствувате добро
Следна објаваБојата на косата го открива вашиот имунитет

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име