Дома Живот Кое кафе според вас е поздраво, црно или со млеко? Eве што...

Кое кафе според вас е поздраво, црно или со млеко? Eве што велат експертите…

576
0


Кафето е омилен пијалок на многумина. Секогаш не буди без разлика дали е чисто или со млеко

Самото кафе влијае на подобрување на меморијата. Едно истражување покажало дека пиењето црно кафе влијае на лачењето на полифеноли (антиоксиданси) во нашиот организам, а додавањето млеко не го намалува нивото на овие полифеноли.

Сепак, млекото додава маснотии во кафето. Затоа, доколку сакате да ги изгубите вишокот килограми, избегнувајте да додавате млеко во омилениот утрински пијалок.

Кафето со млеко делува на намалување на киселината во желудникот, па затоа се препорачува за луѓе кои страдаат од рефлукс на киселина или горушица.

Од друга страна, истражување покажаа дека црното кафе ја зголемува енергијата и го буди умот, за разлика од тоа со млекото. Сепак, избегнувајте да пиете црно кафе пред спиење.

Исто така, ограничете го внесот на три шолји кафе дневно.

Претходна објаваМногу луѓе ги консумираат погрешно: во кој временски интервал се земаат антибиотици и пробиотици
Следна објаваРекордни бројки на омикрон во Европа во последите 24 часа

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име