Дома Здравје Кога ќе слушнете колку е добра сланината, ќе ја јадете секој ден

Кога ќе слушнете колку е добра сланината, ќе ја јадете секој ден

1826
0

Сега не треба да се грижите толку многу, студиите покажаа дека морската храна содржи повеќе холестерол од сланината.


Познато е дека повеќето луѓе сакаат да јадат сланина. Лесно се комбинира со секој ручек.
Домаќинките го ставаат во сарма, кисела зелка, грав и многу други јадења.
Исто така, луѓето сакаат да го јадат со домати и други салати. Има некои работи што треба да ги знаете за неа.

Дали спаѓате во категоријата на луѓе кои секогаш внимаваат што ставаат во уста и избегнуваат сланина или друго масно месо?

Сега не треба да се грижите толку многу, студиите покажаа дека морската храна содржи повеќе холестерол од сланината.

Воопшто нема јаглехидрати, што е добро затоа што тие всушност дебелеат, а не масти. Заблуда е и дека јаглехидратите му даваат енергија на телото, но вистината е дека за тоа се заслужни и мастите.

Богата е со протеини, кои инаку се клучна состојка за одржување на големо количество енергија.

Одлична е во борбата против мамурлакот.

Обезбедува чувство на ситост. Сланината содржи високо ниво на заситени масти, така што ќе бидете посити подолго отколку ако јадете јаглехидрати.

Многу лесно се подготвува. Ако сакате пржена, можете да го направите дури и во микробранова печка.

Претходна објаваШто можеме да очекуваме од исхраната без глутен?
Следна објаваЧувар куќа лек за уво и сите здравствени придобивки…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име