Дома Health КОГА ЌЕ ГИ СОБЛЕЧИТЕ ЧОРАПИТЕ ОСТАВУВААТ ТРАГИ НА НОЗЕТЕ: Еве што се...

КОГА ЌЕ ГИ СОБЛЕЧИТЕ ЧОРАПИТЕ ОСТАВУВААТ ТРАГИ НА НОЗЕТЕ: Еве што се случува со вашето здравје, ова воопшто не го игнорирајте

1421
0

КОГА ЌЕ ГИ СОБЛЕЧИТЕ ЧОРАПИТЕ ОСТАВУВААТ ТРАГИ НА НОЗЕТЕ: Еве што се случува со вашето здравје, ова воопшто не го игнорирајте

Сигурно сте забележале дека рабовите на чорапите понекогаш оставаат црвеникави траги на вашите нозе. Ако ова се случило еднаш или двапати, можно е работ на вашите чорапи да е многу тврд, така што ја трие ногата. Но, ако тоа постојано ви се случува, тогаш тоа е знак дека вашето тело ви кажува нешто. Здравствени проблеми кои можеби ќе можат да ги откријат се:

Може да биде знак за висок крвен притисок

Ако чувствувате дека нозете ви се многу отечени, причината може да е вишокот на течност што се акумулирала во долните делови на нозете. Обично не е болно, но носењето на чорапите може да биде непријатно. Високиот крвен притисок е предизвикан од задржување на течности, што го отежнува срцето да пумпа крв низ телото. Телото реагира со задржување на течност, која најмногу се складира во нозете и бутовите.

Проширени вени

Кога вените на вашите нозе стануваат слаби, тие не можат доволно брзо да ја вратат крвта во вашето срце. Крвта потоа ќе се собира во вените на нозете и тие болно ќе отечат. Предизвикува појава на проширени вени. Ако редовно имате стрии, тогаш вашето тело можеби ви кажува дека вашите вени не ја враќаат крвта назад во срцето.

Трагите исто така може да бидат знак за дехидрација

Ако вашето тело не добива доволно вода, тогаш може да дојде до оштетување на крвните садови. Оштетените вени може да пукнат и течноста да навлезе во околното ткиво – најчесто околу зглобовите и мускулите. Трагите околу вашите зглобови може да укажуваат на тоа дека вашето тело е дехидрирано.

Дали страдате од грчеви во нозете?

Ефекти на лекови

Одредени лекови може да предизвикаат отекување на нозете. Некои видови антидепресиви и лекови за крвен притисок може да предизвикаат непријатно чувство на отечени нозе. Одредени видови апчиња за контрацепција (особено оние кои содржат естроген) може да ја променат количината на хормони во телото на жената и да доведат до задржување на водата и отекување на нозете.
Што правите ако на вашите нозе има трајни траги? Доколку се чести ваквите трагите на нозете, најдобро е да се консултирате со лекар. Но, оваа ситуација можете да ја подобрите со следење едноставни правила:

  • Намалете ја количината на сол во вашата исхрана – Одржувајте здрава телесна тежина – Носете удобни чорапи и чевли. Често менувајте ја положбата и не седете или стојте долго време – носете удобни чевли со ниска потпетица.

Претходна објава„ПЕГЛА“ И СПРЕЧУВА БРЧКИ, КОЖАТА Е КАКО НОВА: Маска со само 2 состојки – оваа храна прави чуда за лицето
Следна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА СРЕДА 15 МАРТ! Овните бараат нова љубов, Раковите се настинати, а еве кој ќе добива пари

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име