Дома Health Кога икањето станува ОПАСНО?

Кога икањето станува ОПАСНО?

191
0

Кога икањето станува ОПАСНО?

Икањето кое се јавува со невообичаена болка во градите е ран предупредувачки знак за мозочен удар кај жените, покажуваат студиите.

Икањето е поврзано со еден вид мозочен удар кој се јавува во задниот дел на мозокот – тип кој е почест кај жените. Студија од 2015 година покажа дека девет од 10 жени не се свесни дека икањето е предупредувачки знак за мозочен удар.

Според д-р Дијана Грин-Чандос, невролог во Медицинскиот центар Векснер, овие симптоми понекогаш ги загрижуваат жените, кои мислат дека се работи за варење или срцеви заболувања.

Мозочниот удар е мозочен удар кој е опасен по живот кој се јавува кога ќе се прекине снабдувањето со крв на дел од мозокот – без крв, клетките во вашиот мозок може да бидат убиени или оштетени.


Над 100.000 луѓе трпат мозочни удари секоја година во ОК и тие се одговорни за над 38.000 смртни случаи, според NHS. Други клучни знаци на мозочен удар вклучуваат ненадејна слабост или вкочанетост на едната страна од телото, тешкотии при наоѓање зборови и ненадејно заматен вид.

Рак на црниот дроб и бубрезите

Неподносливото икање многу ретко може да биде симптом на рак на црниот дроб и бубрезите, покажаа студиите.

Cancer Research UK вели дека пациентите со рак може да развијат постојано икање ако:

Нивниот стомак престане да работи и станува издолжен и надуен;

Имате инфекција која влијае на градниот кош или на цевката за храна (езофагус);

Ракот притиска на нивната дијафрагма;

Имаат симптоми поради тумор на мозокот;

Нивните бубрези не работат нормално и хемискиот состав на нивната крв се менува;

Имаат високо ниво на калциум во крвта (хиперкалцемија).

Овие симптоми обично се јавуваат кај околу четири проценти од оние со напреднат рак на црниот дроб и бубрезите, велат експертите.

Не ги игнорирајте симптомите: РАК на дебелото црево – што е алармантно и кога?

Други симптоми на рак на црниот дроб вклучуваат губење на апетит и тежина, општа слабост, болест и пожолтување на кожата. Додека вообичаените симптоми на рак на бубрег вклучуваат: крв во урината, болка во долниот дел на грбот или очните зглобови, замор, губење на апетит и висок крвен притисок.

Претходна објаваНе ги игнорирајте симптомите: РАК на дебелото црево – што е алармантно и кога?
Следна објаваВеднаш повикајте лекар ако го забележите ова…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име