Дома Психолошки совети Кога жените честото објавуваат селфи фотографии тоа ја намалува нивната самодоверба, покажуваат...

Кога жените честото објавуваат селфи фотографии тоа ја намалува нивната самодоверба, покажуваат истражувањата!

127
0

Селфи фотографиите често се користи за управување со впечатокот на околината за нас, велат експертите.

Депресија, вознемиреност, слабо расположение, недостаток на самодоверба – тоа се состојби кои се поврзани со прекумерна употреба на социјалните мрежи. Некои ги користат токму затоа што се случиле некои од овие состојби, па затоа бараат утеха, потврда од околината дека се вредни или бегство од реалноста, додека некои се случуваат само по користење мрежи, (не) собирање коментари и т.н. лајкови на објави.

Во секој случај, социјалните мрежи лошо влијаат на менталното здравје на една личност , а жените се почесто погодени.

Неодамнешна студија објавена во Research Gateu се занимаваше со врската помеѓу ниското самопочитување и честото објавување на сопствени фотографии или селфи – кои често се користат за управување со впечатокот за околината за нас. Со објавување на својата фотографија, индивидуата привлекува внимание, се обидува да создаде одредена слика кај другите луѓе и да добие комплименти и позитивни коментари.

Студијата испитувала група од 113 канадски жени на возраст од 16 до 29 години. Научниците им дадоа iPad и ги однесоа на приватен простор. Учесниците пополнија неколку прашалници во врска со нивното расположение и како се перципираат себеси.

Секоја жена била случајно распоредена во една од трите различни ситуации. На првото, „недопрено селфи“, тие морале да објават нефилтрирани фотографија на Фејсбук или Инстаграм, во второто „изменето селфи“, тие можеле да изберат неколку фотографии, да ги уредат и дури потоа да објават, а во третата „контролирана состојба“ ‘, тие не се фотографирале, туку читале статии за патувања.

Резултатите покажаа дека не е важно дали на жените им е дозволено да ја уредуваат сликата или не. Двете групи жени кои објавија селфи покажаа зголемување на вознемиреност и намалување на самодовербата во споредба со оние кои се занимаваа со сосема друга тема, односно патувања. Ниту една од девојките кои биле фотографирани не покажала најмал знак на позитивен ефект по објавувањето.

Многу жени развиваат нарушувања во исхраната, депресија, незадоволство од сопствениот изглед токму поради социјалните мрежи – затоа што општеството врши притисок врз нив да изгледаат совршено во секое време – иако поимот е навистина субјективен.

Претходна објаваОвој пијалок е „полн со енергија“ за здрав почеток на денот
Следна објаваПечурки полнети со сирење…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име