Дома Живот Кога е најдобро време да ја испиете првата шолја кафе?

Кога е најдобро време да ја испиете првата шолја кафе?

245
0

Многумина од нас го започнуваат утрото со пиење шолја кафе за да се разбудат и да ги исполнат обврските што нè очекуваат тој ден. Но, постои одредено време кое е идеално за оваа напивка.

Најдобро е да пиете кафе доцна наутро. Ако сакате да пиете дополнителна шолја кафе попладне, проверете дали е најмалку шест часа пред да одите во кревет да го согорите кофеинот што ќе го внесете во вашето тело.
Студијата покажа дека кортизолот во кафето не одржува будни и ни помага да се концентрираме на задачите што ги извршуваме. Покрај тоа, кортизолот го регулира метаболизмот, одговорот на имунитетниот систем, па дури и крвниот притисок, пренесува ba.n1info.com.

Секое утро, нивото на кортизол се зголемува природно и достигнува врв околу 30 минути по будењето. Кофеинот во кафето може да го зголеми нивото на кортизол. Зголемено ниво на кортизол за подолг временски период може да го оштети вашиот имунолошки систем. Ако нивото на кортизол е високо кога ќе се разбудите, пиењето кафе може да ги засили штетните ефекти.

Кога е идеално време за шолја кафе?


Најдобро време за пиење кафе е во средината на доцните утрински часови, кога нивото на кортизол се намалува. Ова значи дека ако се разбудите околу седум наутро, треба да пиете кафе помеѓу десет часот и пладне. Ако сте подготвени да ги промените утринските навики, може да забележите дека одложувањето на вашата прва шолја кафе ќе ви помогне да бидете енергични подолго.

Ефектите на кофеинот можат да траат помеѓу три и пет часа, во зависност од личноста. Значи, неколку часа пред спиење не треба да пиете кафе за кофеинот да не го наруши вашиот сон. Наместо кафе, можете да испиете шолја чај попладне.

Претходна објаваМлади компири со млад кромид и сланина
Следна објава6 причини зошто е добро да јадете кикирики

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име