Дома Здравје Кога главоболката е опасна?

Кога главоболката е опасна?

429
0

Главоболките се прилично честа болест, со која повеќето од нас се соочуваат барем еднаш годишно.

Тие можат да настанат поради стрес, замор и дехидрација, а понекогаш се симптом на многу посериозни проблеми, како што се висок крвен притисок, тумори на мозокот, проблеми со циркулацијата и разни видови на воспаленија.


Како да знаете дали вашата главоболка е вообичаен тип или дали зад неа се крие многу поголем здравствен проблем?

Нашиот совет е да посетите лекар кога ќе ги почувствувате следниве симптоми:


Имате посилна главоболка од вообичаено;
Главоболката се јавува веднаш по спортски активности;
Освен со главоболки, имате проблем со рамнотежа, концентрација, вид, движење или говор;
Главоболката е придружена со треска и гадење;
Забележавте дека вашите главоболки во последно време се почести од вообичаено дотогаш;
Освен главоболки, чувствувате болка и кога џвакате;
Вашата главоболка не престанува со денови;
Не можете да спиете поради главоболка;
Имате главоболка по земањето одредени лекови;
Те боли глава затоа што неодамна си ја повредил.
Извор: Aktivni.si

Претходна објаваНамалете го ризикот од остеопороза
Следна објаваЕкспертите ја открија најдобрата терапија против стрес

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име